Australia: Ruda żelaza wejdzie w wieloletnią hossę

Administracja Australii, kraju będącego największym na świecie eksporterem rudy żelaza, podniosła w kwartalnym raporcie prognozy cen dla surowca.

Od początku roku notowania rudy żelaza z dostawą do chińskiego portu Qingdao odbiły się o 25 proc., do 54,57 USD za tonę, po tym jak zniżką zakończyły trzy lata z rzędu. Zdaniem administracji Australii, będącej największym na świecie eksporterem surowca, bessa w notowaniach już nie wróci. W cokwartalnym raporcie Departament Przemysłu, Innowacji i Nauki podniósł prognozę średnich cen rudy żelaza w tym roku z 41,3 USD do 45 USD za tonę. W przyszłym roku średnie ceny sięgną 56 USD za tonę, by do 2021 r. wrosnąć do 64,7 USD.

- To sensowna ocena perspektyw rynku – oceniał w wypowiedzi dla Bloomberga Daniel Hynes, strateg rynków surowcowych w Australia & New Zealand Banking Group.

Zdaniem autorów raportu na mocniejsze odbicie cen rudy żelaza nie pozwoli spadająca chińska produkcja stali, w miarę jak gospodarka Państwa Środka spowalnia, a jej środek ciężkości przesuwa się w stronę konsumpcji indywidualnej. Wysokokosztowi producenci rudy żelaza będą nadal wypychani z rynku, a wykorzystają to producenci australijscy, zwiększając wydobycie, dodają autorzy raportu.


Notowania rudy żelaza z dostawą do Qingdao w ciągu ostatnich 6 lat. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane