Australia zlikwiduje ‘podatek od tamponów’

opublikowano: 03-10-2018, 13:39

Australia usunie kontrowersyjny podatek od produktów sanitarnych dla kobiet. Stało się tak pod naciskiem trwających od wielu lat kampanii prowadzonych przez grupy kobiece.

Obecnie tampony i podpaski higieniczne są sprzedawane z 10 proc. stawką podatku od towarów i usług (GST), ponieważ są sklasyfikowane jako artykuły „inne niż istotne”.

Australia ugięła się w końcu pod presją środowisk kobiecych i zniesie tzw. podatek od tamponów
Zobacz więcej

Australia ugięła się w końcu pod presją środowisk kobiecych i zniesie tzw. podatek od tamponów fot. REUTERS/Stefan Wermuth/Forum

Kobiety argumentowały, że jest to nieuczciwa klasyfikacja, podkreślając, że przedmioty takie jak prezerwatywy czy filtry przeciwsłoneczne są zwolnione z podatku. W końcu presja środowisk kobiecych przyniosła skutek i w środę zarówno federalny, jak i stanowe rządy zgodziły się na zniesienie tej opłaty.

Powszechnie znana jako "podatek od tamponów" opłata pobierana za produkty sanitarne wywołała protesty od czasu wprowadzenia GST w 2000 r.

W 2015 r. petycję przeciwko podatkowi podpisało ponad 90 tys. osób. Prowadzący kampanię wyprodukowali nawet specjalne wideo w konwencji piosenki rapowej.

Szacuje się, że zniesienie kontrowersyjnego podatku uszczupli kasę rządu i stanów o około 30 mln AUD (21 mln USD).

Wcześniej premier Scott Morrison mówił, że produkty sanitarne nie powinny były być uwzględniane przy wprowadzaniu podatku GST.

W lipcu br. na podobny krok zdecydowały się Indie, znosząc 12 –proc. stawkę podatku od produktów sanitarnych. Z kolei Wielka Brytania nadal zachowuje podatek w wysokości 5 proc., chociaż aktywiści wezwali do jego usunięcia.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, BBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu