Azjatyckie kraje tworzą specjalny fundusz kryzysowy

PAP
opublikowano: 24-10-2008, 10:14

Kraje Azji zapowiedziały w piątek utworzenie specjalnego wspólnego funduszu antykryzysowego o wartości 80 mld dolarów.

Decyzja zapadła w Pekinie na spotkaniu przedstawicieli dziesięciu państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) oraz Chin, Japonii i Korei Południowej.

Nowy antykryzysowy fundusz miałby zacząć działać w roku przyszłym. Strony miałyby wypracować szczegóły w pierwszej połowie roku, a dopiero następnie fundusz byłby dostępny dla stron w razie utraty płynności finansowej - podały źródła południowokoreańskie.

Idea powołania takiego funduszu była przedmiotem dyskusji w gronie 13 państw od maja, ale dopiero obecny kryzys finansowy sprawił, iż powstanie takiej wspólnej instytucji finansowej nabrało pilnego charakteru.

Poranna piątkowa decyzja 13 państw azjatyckich zdaniem analityków stanowiła m.in. odpowiedź na naciski UE w sprawie wspólnych działań Azji i Europy w zwalczaniu skutków kryzysu.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso powiedział w czwartek w Pekinie, że aby uporać się z globalnym kryzysem finansowym niezbędne są "bezprecedensowe środki". Jak powiedział, współpraca jest kluczowa, a poszczególne kraje muszą "albo trzymać się razem, albo razem utonąć".

Z kolei chiński prezydent Hu Jintao w czasie piątkowego spotkania z prezydentem Indonezji Susilo Bambangiem Yudhoyono mówił o "mrocznej i skomplikowanej" sytuacji w światowej gospodarce.

Sprawy globalnego kryzysu finansowego będą jednym z głównych tematów rozpoczynającego się w piątek w Pekinie szczytu ASEM, w którym uczestniczy ponad 40 szefów rządów i państw z Azji i UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Azjatyckie kraje tworzą specjalny fundusz kryzysowy