IAR: prof. Ławniczak - nie można zmuszać OFE do inwestycji

opublikowano: 07-02-2003, 08:34

Doradca prezydenta do spraw ekonomicznych, profesor Ryszard Ławniczak powiedział, że środki z otwartych funduszy emerytalnych można wykorzystać do na inwestycje w infrastrukturę, ale pod warunkiem, iż fundusze nie będą do tego zmuszane. Z pomysłem wykorzystania kapitałów funduszy na inwestycje wystąpił minister gospodarki, pracy i polityki społecznej Jerzy Hausner.

W wywiadzie dla "Sygnałów Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia profesor Ławniczak podkreślił, że ewentualne inwestycje powinny się opłacać funduszom. Profesor dodał, że problem polega na znalezieniu instrumentów finansowych, które zagwarantują funduszom emerytalnym opłacalność takich przedsięwzięć. Doradca prezydenta przyznał, że nie zna dokładnie pomysłu ministra Hausnera, ale dodał, iż koncepcja jest dobra.

Profesor Ławniczak powiedział, że inny pomysł ministra Hausnera, dotyczący wykorzystania części rezerw celowych banków dla pobudzenia aktywności kredytowej oznaczałby przeniesienie ryzyka z właścicieli banków na klientów. Profesor dodał jednak, ze trzeba się zastanowić, jak skłonić banki do pomocy w restreukturyzacji zobowiązań dłużników. Doradca prezydenta powiedział, że przy obecnym systemie podatkowym upadłość dłużnika jest dla banków korzystniejsza niż zwrot długu. Ławniczak dodał, że koncepcję ministra Hausnera ogłoszono przed konsultacją z ministerstwem finansów, co spowodowało zamieszanie.

Doradca prezydenta powiedział, że przed wprowadzeniem w życie paktu trójstronnego o polityce społeczno-gospodarczej, co zapowiedział minister Hausner, trzeba przeanalizować sposób restrukturyzacji branż znajdujacych się w najtrudniejszej sytuacji, jak górnictwo i hutnictwo. Trzeba też poznać strukturę zadłużenia przedsiębiorstw. Ma to uniemożliwić próby tak zwanej "kreatywnej ksiegowości " w tych sektorach.

IAR:

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>IAR:</b> prof. Ławniczak - nie można zmuszać OFE do inwestycji