PAP: egzekucja długu Vistuli przez BZ WBK grozi upadłością spółki

Przemek Barankiewicz
02-06-2003, 11:18

Przedstawiciele Banku Zachodniego WBK dotychczas nie wydali oświadczenia o wstrzymaniu działań

egzekucyjnych wobec Vistuli. Jeśli Bank nie zmieni swojego stanowiska, groźba upadłości spółki stanie się bardzo realna -

poinformowała spółka w poniedziałek w komunikacie.

W komunikacie Vistula podała, że istnienie i dalszy rozwój firmy zależy od zawarcia porozumienia z bankami - wierzycielami.

Spółka poinformowała, że wierzyciele są w przeważającej większości gotowi podpisać układ. Oświadczenia o wstrzymaniu

działań egzekucyjnych nie wydał jednak do tej pory Bank Zachodni WBK, co - według komunikatu - może grozić upadłością Vistuli.

Spółka prowadzi negocjacje z BRE Bankiem, BPH-PBK, WestLB, Deutsche Forfait AG i BZ WBK.

Wymagane wierzytelności kredytowe i wekslowe Vistuli wynoszą łącznie ok. 36 mln zł.

"Banki BPH PBK, BRE Bank SA oraz WestLB AG zadeklarowały gotowość do prowadzenia dalszych wspólnych negocjacji w sprawie zawarcia porozumienia dotyczącego prolongaty spłaty zadłużenia spółki pod warunkiem, że do 30 czerwca wyjaśnione zostaną wszelkie wątpliwości prawne co do składu organów spółki, tj. zarządu i rady nadzorczej, a wpisy dokonane w Krajowym Rejestrze Sądowym będą rzeczywistym odzwierciedleniem stanowiska akcjonariuszy w tej sprawie" - poinformowała spółka.

Podobnego stanowiska nie zajął w tej sprawie BZ WBK.

Według zarządu rozpoczęcie egzekucji wierzytelności przez Bank Zachodni WBK będzie oznaczać podjęcie podobnych kroków przez pozostałe banki, co oznacza upadłość Vistuli.

Problemy z wierzycielami wywołała niejasna sytuacja w zarządzie firmy.

Na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Vistuli, które odbyło się 24 stycznia, wybrano nowy zarząd pod przewodnictwem Michała Wójcika, popierany przez akcjonariuszy związanych z PZU.

Zarząd ten nie został na razie wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

Do KRS jest natomiast wpisany Roman Wenzl, popierany przez grupę holenderskich akcjonariuszy. Wenzl poinformował, że złożył pozew o nielegalność WZA, które odbyło się 24 stycznia 2003 roku, a które podjęło decyzję o wyborze nowego zarządu.

22 maja odbyła się rozprawa w sprawie wpisu władz wybranych na walnym zgromadzeniu, które odbyło się 24 stycznia, do Krajowego Rejestru Sądowego. Krakowski sąd nie zdecydował o wpisaniu ich do KRS i postanowił skierować sprawę na posiedzenie niejawne.

Po I kwartale tego roku Vistula miała 3,6 mln zł straty netto i 28,1 mln zł przychodów ze sprzedaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>PAP</b>: egzekucja długu Vistuli przez BZ WBK grozi upadłością spółki