Balcerowicz: Ustawa o emeryturach górniczych będzie obciążeniem budżetu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-08-2005, 14:39

Podpisana w środę przez prezydenta ustawa o emeryturach górniczych to kolejne obciążenie dla budżetu. Może to zaszkodzić wzrostowi gospodarczemu - uważa prezes NBP Leszek Balcerowicz.

Podpisana w środę przez prezydenta ustawa o emeryturach górniczych to kolejne obciążenie dla budżetu. Może to zaszkodzić wzrostowi gospodarczemu - uważa prezes NBP Leszek Balcerowicz. "Dla mnie jako obywatela bolesne jest, że ustawa ta podpisana została w takich okolicznościach, w okresie kampanii przedwyborczej" - powiedział Balcerowicz na środowej konferencji w Centrum Prasowym PAP.

Według niego, jest to poważna kwestia, która powinna być rozstrzygana rozważnie, ponieważ rzutuje na perspektywy rozwoju gospodarczego. Jak powiedział, mamy i tak już ogromne obciążenie kosztami pracy w Polsce, które są niczym innym jak podatkami, a przy tym ogromne bezrobocie.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał w środę, budzącą wiele kontrowersji, nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) oraz ustawy Karta Nauczyciela - poinformowała w komunikacie Kancelaria Prezydenta. Ustawa przedłuża prawa górników do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę po przepracowaniu 25 lat pod ziemią, bez względu na wiek.

Według ostatnich wyliczeń Ministerstwa Polityki Społecznej, łączne koszty wprowadzenia ustawy wyniosą 93 mld zł w ciągu 15 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane