Bank Anglii "obniżył" rentowność niemieckich bundów

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 04-11-2021, 14:25

Dosyć zaskakująca decyzja Banku Anglii o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie zbiła rentowności niemieckich obligacji rządowych, stanowiących ważny rynkowy benchmark, informuje Reuters.

Zyski z popularnych 10-letnich bundów, które stanowią odnośnik dla wyceny długu emitowanego przez inne kraje strefy euro obniżyła się w jednym nagłym tiku o 3,5 pkt bazowych do -0,207 proc., co jest najniższą wartością od miesiąca.

Spadek „wymuszony” został reakcją rynku na zachowawczą postawę Banku Anglii, który powstrzymał się od podniesienia ceny pieniądza, choć większość obserwatorów oczekiwała podwyżki o 15 pb. Swoją decyzję BOE uzasadnił koniecznością oceny, jak zakończony rządowy program wspierania stanowisk pracy wpłynął na liczbę bezrobotnych.

Spośród dziewięciu członków Komitetu Pieniężnego BOE, siedmiu opowiedziało się za zachowaniem dotychczasowego status quo, zaś dwóch optowało za podniesieniem benchmarkowej stawki w skali prognozowanej przez rynek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane