Bank centralny Argentyny chce ograniczyć alternatywne rynki walutowe

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 20-07-2021, 07:15

By opanować ogromny popyt na dolary i ustabilizować tzw. równoległe rynki walutowe, argentyński bank centralny zamierza wykorzystać wszystkie swoje narzędzia i „pełnej siły”, donosi Reuters.

fot. CARL RECINEA/Reuters/Forum

Deklaracje złożone przez władze monetarne mają na celu ograniczenie handlu równoległego w którym osoby fizyczne i firmy płacą wysoką premię za obce waluty, w tym przede wszystkim za amerykańskiego dolara. .

Już na początku lipca instytucja zaostrzyła przepisy odnośnie dostępu firm do dolara na alternatywnych rynkach.

Od 2019 r. w tej południowoamerykańskiej gospodarce, drugiej pod względem wielkości po brazylijskiej na tym kontynencie, obowiązują surowe kontrole kapitału, które zostały zaostrzone, aby powstrzymać odpływ dolarów. Argentyna od dłuższego już czasu znajduje się w impasie w negocjacjach z MFW odnośnie regulacji sięgających około 45 mld USD zobowiązań wobec funduszu.

Kraj dąży też do odbudowania wyczerpanych rezerw walutowych. Tylko w tym roku zakupił je o wartości ponad 7 mld USD.

Obecnie na tzw. alternatywnych rynkach walut za amerykańskiego dolara płacone jest około 170 pesos podczas gdy oficjalny kurs kształtuje się na poziomie około 96 pesos.

Ogromnym problemem dla kraju jest wysoka inflacja. Utrzymuje się ona na poziomie nieco ponad 50 proc. w ujęciu rocznym podczas gry referencyjna stopa procentowa wynosi 38 proc. Poziom ubóstwa wzrósł do 42 proc. pod koniec zeszłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane