Bank Kanady podniósł główną stopę procentową do najwyższego poziomu od 15 lat

opublikowano: 25-01-2023, 18:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bank Kanady podniósł w środę główną stopę procentową do 4,5 proc., najwyższego poziomu od 15 lat, i jako pierwszy duży bank centralny walczący z globalną inflacją przekazał, że prawdopodobnie wstrzyma się na razie z dalszymi podwyżkami – podaje agencja Reutersa.

fot. Bloomberg

Wzrost o 25 punktów bazowych był zgodny z oczekiwaniami analityków. Bank podniósł stopy procentowe w rekordowym tempie 425 punktów bazowych w ciągu 10 miesięcy, aby poskromić inflację, która osiągnęła szczyt na poziomie 8,1 proc. i zwolniła do 6,3 proc. w grudniu, czyli ponad trzykrotnie więcej niż cel banku wynoszący 2 proc.

Członkowie Rady Prezesów „wyraźnie mają wystarczającą pewność, że obecne zaostrzenie już spowalnia gospodarkę, i są przekonani, że w większości scenariuszy nie będą musieli dalej podnosić stóp” – powiedział Andrew Kelvin, główny strateg Kanady w TD Securities .

Wzrost w tym roku będzie silniejszy niż przewidywano w październiku, ale oczekuje się, że zatrzyma się w pierwszej połowie, podał bank w swoim kwartalnym raporcie o polityce pieniężnej (MPR), który zawiera nowe prognozy. Inflacja spadnie do około 3 proc. mniej więcej w połowie tego roku i osiągnie cel w przyszłym roku.

Bank centralny przekazał w grudniu, że przyszłe decyzje dotyczące stóp procentowych będą uzależnione od danych, a grudniowy raport o zatrudnieniu, opublikowany na początku tego miesiąca, uwydatnił ryzyko wzrostu płac i zwyżki cen.

Podczas gdy wzrost kosztów żywności i schronienia nadal ciąży gospodarstwom domowym, a inflacja zasadnicza jest nadal wysoka, bank stwierdził w swoim MPR, że „trzymiesięczna inflacja CPI spadła do około 3,5 proc., co sugeruje znaczne spowolnienie inflacji w nadchodzących miesiącach”.

Kurs dolara kanadyjskiego osłabił się do 1,34 USD, co oznacza spadek o 0,2 proc. w ciągu dnia, po podwyżce stóp procentowych. Rentowność 10-letnich obligacji Kanady spadła o 6,5 punktu bazowego do 2,792 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane