Bank Pocztowy będzie sprzedawać fundusze inwestycyjne

Polska Agencja Prasowa SA
03-08-2006, 13:34

Bank Pocztowy podpisał w środę umowę z PKO Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych (TFI), na podstawie której będzie sprzedawał w swoich placówkach jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych PKO TFI.

Bank Pocztowy podpisał w środę umowę z PKO Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych (TFI), na podstawie której będzie sprzedawał w swoich placówkach jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych PKO TFI.

Prezes PKO TFI Tomasz Bogutyn podkreślił, że umowa z Bankiem Pocztowym oznacza powiązanie z "potencjalnie największym dystrybutorem w kraju, czyli z Pocztą Polską". Poczta ma ok. 8 tys. placówek, fundusze mają być sprzedawane w ok. 5 tys. Największy polski bank - PKO BP - ma 1250 oddziałów.

Jak poinformował prezes Banku Pocztowego Piotr Kamiński, sprzedaż funduszy rozpocznie się w połowie września, na początek w 68 placówkach banku, mieszczących się na poczcie lub blisko placówek poczty. Bank uzyskał zgodę Komisji Papierów Wartościowych i Giełd na dystrybucję funduszy w czerwcu br.

Bank Pocztowy zacznie też w październiku br. realizować plany rozwoju bankowości detalicznej, w ramach których jego produkty mają być obecne w 5 tys. placówek pocztowych w ciągu 2-3 lat. Kamiński wyraził nadzieję, że jeszcze w sierpniu zostanie sporządzona ostateczna dokumentacja "wprowadzająca w życie obecność Banku Pocztowego we wszystkich jednostkach Poczty Polskiej przez system pocztowy".

W czerwcu br. PKO BP i Bank Pocztowy (którego akcjonariuszem, poza Pocztą Polską, jest od 2004 r. PKO BP) podpisały list intencyjny o współpracy przy dystrybucji przez Bank Pocztowy produktów detalicznych PKO BP. Do sieci Banku Pocztowego mają trafić produkty dla klienta masowego, w tym - poza jednostkami funduszy inwestycyjnych - karty kredytowe i kredyty mieszkaniowe.

Kamiński dodał, że po umowie z PKO TFI należy spodziewać się w najbliższych miesiącach kolejnych umów poszerzających współpracę PKO BP i Banku Pocztowego. W pierwszym roku współpracy PKO TFI i Banku Pocztowego spodziewana jest sprzedaż funduszy na kwotę kilkudziesięciu do 100 mln zł.

Od dłuższego czasu TFI poszukują nowych dystrybutorów. Te towarzystwa, które są w grupach bankowych - sprzedają fundusze przez powiązane z nimi banki. Np. PKO TFI 90 proc. swojej sprzedaży dokonuje przez sieć PKO BP. Towarzystwa związane z firmami ubezpieczeniowymi sprzedają fundusze przez sieci agentów.

Ponadto część ubezpieczycieli na życie daje swoim klientom dostęp do funduszy różnych TFI. TFI korzystają też z sieci dystrybucyjnych niezależnych pośredników finansowych. Część banków zdecydowała się sprzedawać swoim klientom nie tylko fundusze zarządzane przez powiązane z nimi TFI, lecz także - przez inne TFI. Poczta Polska chciała tworzyć własne TFI, jednak w 2004 r. zrezygnowała z tych planów na rzecz sprzedaży w sieci swoich placówek jednostek uczestnictwa istniejących już funduszy.     lach/ lip/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bank Pocztowy będzie sprzedawać fundusze inwestycyjne