Bank Rosji: wysokie stopy procentowe co najmniej do połowy 2023

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 15-11-2021, 12:31

Rosyjski bank centralny zamierza utrzymać benchmarkową stopę procentową powyżej poziomu 6 proc. przynajmniej do połowy 2023 r. Takie działanie jest konieczne w celu obniżenia presji inflacyjnej twierdzi szefowa Banku Rosji, informuje Reuters.

Elvira Nabiullina, szefowa Banku Rosji
Elvira Nabiullina, szefowa Banku Rosji
fot. Bloomberg

Zdaniem Elviry Nabiulliny, walka z wysoką inflacją będzie miała długotrwały charakter i wymagać będzie utrzymania wysokich stawek procentowych.

W opinii bankierki centralnej, wysoka inflacja jest prawdziwą katastrofą bo ludzie stają się coraz biedniejsi.

Ludzie boją się inflacji. Dobitnie wskazuje na to zmiana zachowań finansowych, choćby w przypadku wydatków gospodarstw domowych, czy oceny perspektyw inflacyjnych – powiedziała Nabiullina. Podkreśliła przy tym determinację Banku Rosji do obniżenia stopy inflacji z powrotem do celu na poziomie 4 proc.

Tymczasem na początku listopada, mimo już sześciu podwyżek stóp w tym roku, inflacja znalazła się na poziomie 8,14 proc., najwyższym od 2016 r. Należy więc oczekiwać, że podczas kolejnego, zaplanowanego na 17 grudnia posiedzenia rosyjskich władz monetarnych stawki zostaną ponownie podniesione.

Rynkowe prognozy wskazują, że do końca br. benchmarkowa stopa podwyższona zostanie do 8 proc.

Nabiullina oczekuje, że w przyszłym roku dojdzie do wyhamowania presji inflacyjnej i stopa zejdzie poniżej 7,1-7,4 proc. jakie spodziewane są na koniec 2021 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane