Bank z Dubaju przejmuje turecki Denizbank

opublikowano: 22-05-2018, 15:28
aktualizacja: 22-05-2018, 15:32

Największy bank w Dubaju zgodził się kupić turecki Denizbank. Wartość transakcji oszacowano na 3,2 mld USD. Analitycy wskazują jednak na niezbyt sprzyjające warunki zewnętrzne dla takiej akwizycji.

Emirates NBD PJSC kupuje tureckiego pożyczkodawcę od rosyjskiego Sbierbanku w czasie, gdy Turcja boryka się z pogrążającą się walutą (lirą), falą restrukturyzacji zadłużenia, nadchodzących wyborów i politycznego zamieszania w branży finansowej. Zakup ten jest jednocześnie największą turecką transakcją w segmencie fuzji i przejęć od 2012 r. oraz największym nabytkiem banku z Dubaju.

Transakcja jest "wotum zaufania dla tureckiego sektora bankowego ze strony Zjednoczonych Emiratów Arabskich - uważa Timothy Ash, strateg w BlueBay Asset Management w Londynie. Dodaje, iż w jego opinii,  większość ludzi postrzega Turcję jako „bardzo interesujący długoterminowy rynek bankowy".

Bardzo konkurencyjny sektor bankowy w Turcji z 51 pożyczkodawcami i aktywami o wartości 737 mld USD boryka się z problemami, ponieważ zaczyna brakować kredytów zasilanych przez rząd. 

Prezydent Recep Tayyip Erdogan naciska na banki, aby dalej udzielały pożyczek według stóp procentowych, które ledwo nadrabiają inflację. Banki są również pod presją ze strony słabnącej liry, która spadła do rekordowo niskiego poziomu wobec dolara i musiały już zrestrukturyzować 17 mld USD pożyczek.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Bank z Dubaju przejmuje turecki Denizbank