Bank zwróci pieniądze tym, którzy kupili jego akcje przed wybuchem skandalu

opublikowano: 28-11-2019, 07:10

Australijski Westpac Banking Corp zaoferował zwrócenie pieniędzy inwestorom, którzy kupili jego nowe akcje kilka tygodni przed pojawieniem się oskarżenia banku o pranie pieniędzy, donosi Reuters.

W ubiegłym tygodniu nadzór finansowy zarzucił najstarszemu i drugiemu pod względem wielkości australijskiemu bankowi, że umożliwił dokonanie 23 mln transakcji z naruszeniem przepisów o walce z praniem pieniędzy, w tym przez podmioty uwikłane w eksploatację dzieci.

W wyniku wybuchu skandalu doszło do dużych zmian we władzach Westpac, odeszli m.in. prezes i szef rady dyrektorów banku. Duzi akcjonariusze domagają się dalszych zmian na dorocznym walnym zgromadzeniu zwołanym na 12 grudnia.

W czwartek Westpac ogłosił, że jest gotów zwrócić pieniądze detalicznym inwestorom, którzy kupili dwa tygodnie temu akcje banku za łącznie 500 mln AUD (340 mln USD). Ma to być wynik rozmów z Australijską Komisją Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC). Inwestorzy instytucjonalni, którzy kupili akcje Westpac za łącznie 2 mld AUD, nie mogą liczyć na podobne rozwiązanie. 

Akcje Westpac straciły ok. 7 proc. wartości od ogłoszenia zarzutów dotyczących prania pieniędzy.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy