Bańka, jaka bańka?

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 02-03-2021, 11:10

Wczorajsza sesja na Wall Street przyniosła solidne odbicie głównych indeksów, które zyskały zdecydowanie ponad 2%, a notowania kontraktu terminowego na S&P 500 wróciły nawet powyżej 3900 pkt.

Przyczyn wczorajszego ożywienia nastrojów należy upatrywać w uspokojeniu sytuacji na rynku długu i dopuszczeniu do użytku jednodawkowej szczepionki J&J w USA, co przybliża perspektywę otwierania się tamtejszej gospodarki. Euforię ostudził dziś nieco chiński regulator, który ostrzegł przez możliwym pompowaniem baniek na rynku zagranicznych aktywów i z tego powodu w trakcie sesji azjatyckiej przeważała czerwień na rynkach. Patrząc jednak na otwarcie handlu na Starym Kontynencie, to niemiecki Dax pozostaje w okolicach 14000 pkt. Zestawiając jednak ze sobą ostrzeżenia chińskiego regulatora z poprawą procesu szczepień, waga argumentów przemawia na korzyść byczo nastawionych uczestników rynku. Za takim scenariuszem przemawia również postępująca poprawa koniunktury gospodarczej widoczna we wczorajszych wskaźnikach PMI oraz ISM. W przypadku tego ostatniego wzrósł on do 60.8 pkt. z 58.7 pkt. w styczniu, co odzwierciedla umacniające się momentum w USA. Z negatywnych informacji mogących ciążyć inwestorom należy jeszcze zwrócić uwagę na pierwszy od blisko 2 miesięcy wzrost ilości nowych przypadków Covid-19 na świecie w ubiegłym tygodniu, co obrazuje zagrożenia związane z trzecią falą i konsekwencjami poluzowania restrykcji.

Na rynku walutowym dolar nabiera coraz więcej wiatru w żagle. Zyskuje nie tylko kanałem wzrostu niepewności i przepływu kapitału w kierunku bardziej bezpiecznych przystani ale i na skutek poprawy perspektywy szczepień w USA w wyniku wprowadzenia kolejnego preparatu. Nadzieje na szybsze ożywienie w USA w połączniu z coraz bliższą perfektywną impulsu fiskalnego pomagają dolarowi. Zakończone dziś posiedzenie Banku Rezerwy Australii nie wniosło wiele nowego. AUD spada przez cofnięcie na rynku surowcowym, podobnie jak inne waluty zaliczane do tego koszyka. WTI cofa się poniżej 60 USD za baryłkę przed tym jak w czwartek odbywać się będzie spotkanie kartelu OPEC. Cześć obserwatorów uważa, że nadzieje na kontynuację ożywienia w połączniu z wysokimi poziomami notowań dają już przestrzeń do niewielkiego luzowania limitów. To główny czynnik sprzyjający obecnie korekcie. Złoto przez nadzieje związane z zakończenia pandemii spychane jest w kierunku 1700 USD za uncję, gdzie znajduje się strefa wsparcia. Dopóki inflacja nie będzie pozostawać zagrożeniem, a rynek wycenia mocniejsze odbicie aktywności w połowie roku, żółty metal może pozostawać w defensywie.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane