Banknoty bez emitenta (1944-1945)

opublikowano: 24-08-2016, 00:00

Już 24 sierpnia na terenach zajmowanych przez armię radziecką i podległe jej Wojsko Polskie wprowadzano nowy środek płatniczy. Nowe złotówki wydrukowane były w Moskwie, choć emitentem nazwano na nich Narodowy Bank Polski. Sęk w tym, że taka instytucja jeszcze nie istniała!

Przed II wojną światową monopol na emisję pieniądza miał Bank Polski Spółka Akcyjna. Co prawda, Bank był spółką akcyjną prawa handlowego, której akcje nabyli w drodze emisji publicznej zwykli obywatele przez co był w dużej mierze niezależny od rządu, ale mimo to realizował jego politykę pieniężną. W 1939 r. cały zapas złota i dewiz w niezwykle dramatycznych okolicznościach ewakuowano przez Rumunię, Turcję, Syrię do Francji. 

Zobacz więcej

Najczęściej podrabiany banknot o nominale 500 zł. Widoczna klauzula prawna z rusycyzmem.

domena publiczna

Wprowadzanie przez PKWN nowych banknotów na zajmowanych terenach polskich musiało spotkać się z dużym zdziwieniem w kręgach emigracyjnych. Niemniej, NBP utworzono dopiero 2 lutego 1945 roku, wobec czego Bank Polski Spółka Akcyjna został przez rząd londyński postawiony w stan likwidacji w 1951 r., która ukończona została w 1952 r.

Banknoty wprowadzone w sierpniu 1944 r. zaprojektowane były przez grafików radzieckich, a wydrukowane w drukarni Goznak. Co ciekawe, z tego też powodu pojawił się na nich błąd gramatyczny wynikający z zastosowania rusycyzmu. Wydrukowane było:

przyjmowanie we wszystkich wypłatach jest obowiązkowym

a powinno być:

przyjmowanie przy wszystkich wpłatach jest obowiązkowe

Wprowadzone do obiegu banknoty miały nominały 50 groszy, 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 i 500 złotych. Choć dekret o ich wprowadzeniu nosił datę 24 sierpnia, fizycznie pojawiły się w obiegu trzy dni później. Seria ta była bardzo łatwa do podrobienia, dlatego po utworzeniu NBP bardzo szybko przygotowano nową, znacznie lepiej zaprojektowaną i zabezpieczoną serię. 

Najczęściej fałszowany banknot o nominale 500 zł wycofano z obiegu już 17 grudnia 1946 r., pozostałe dopiero 8 listopada 1950 r. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu