Czytasz dzięki

Barclays inwestorem w polskiej spółce

opublikowano: 27-01-2020, 22:00

Applica ze wsparciem banku, a Prodio — spółki energetycznej poszukają zagranicznych klientów. Finansowanie dorzuciły także rodzime fundusze.

Warszawska Applica przekonała do siebie inwestorów. Spółka, która ma siedzibę również w Londynie, zamknęła właśnie rundę A. Wsparcie zapewnił rodzimy fundusz Cogito Capital Partners, finansowany z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego oraz programów PFR Ventures (PFR KOFFI i PFR NCBR CVC). Do rundy inwestycyjnej — w mniejszym zakresie finansowym — dołączył Barclays, jeden z największych brytyjskich banków, aktywny w ponad 40 krajach i zatrudniający łącznie 83,5 tys. pracowników.

Celem Appliki jest uwolnienie pracowników od powtarzalnych, rutynowych
czynności wymagających analizy dużych ilości tekstu. Dzięki temu mogą poświęcić
czas na bardziej wartościowe zadania — tak firmę przedstawia Piotr Surma, jej
prezes.
Wyświetl galerię [1/2]

OPTYMALIZACJA:

Celem Appliki jest uwolnienie pracowników od powtarzalnych, rutynowych czynności wymagających analizy dużych ilości tekstu. Dzięki temu mogą poświęcić czas na bardziej wartościowe zadania — tak firmę przedstawia Piotr Surma, jej prezes. Fot. ARC

Wysokość inwestycji nie została ujawniona, wiadomo natomiast, że opiewa na kwotę kilku milionów euro. Applica, która rozwija bazujące na sztucznej inteligencji rozwiązanie do automatycznej analizy tekstu, z Barclaysem po raz pierwszy zetknęła się w 2018 r. Spółka uczestniczyła we współorganizowanym przez instytucję finansową programie akceleracyjnym.

Kester Keating, szef inwestycji strategicznych na rynku USA w Barclays, zaznaczył, że holding będzie wspierać start-up m.in. w „rozwojunowych produktów w rosnącym segmencie rozwiązań RPA”, czyli automatyzujących procesy biznesowe. Inwestycja zostanie przeznaczona na dalszą ekspansję zagraniczną.

„Wsparcie ze strony naszych inwestorów pomoże nam w realizacji strategii wzrostu oraz wzmocnieniu pozycji firmy Applica na rynku USA” — zapowiada w komunikacie Piotr Surma, prezes Appliki.

Z jej systemów korzystają głównie duże podmioty z sektora finansowego, ubezpieczeniowego, media, podmioty świadczące usługi prawne. Narzędzie Applica stosowane jest do selekcji najistotniejszych z punktu widzenia danego użytkownika informacji spośród dużych, nieustrukturyzowanych pakietów danych — dokumentów tekstowych, sprawozdań finansowych, transkrypcji, umów handlowych, orzeczeń sądowych itp. Najnowszą inwestycję ogłosił wczoraj także SpeedUp Energy Innovation, korporacyjny fundusz z grupy inwestycyjnej PGE Ventrures, dokapitalizowany również z programu PFR NCBR CVC.

Postawił także na narzędzie usprawniające zarządzanie procesami w przedsiębiorstwach, tym razem małych, produkcyjno-usługowych. Jego twórcą jest spółka Prodio, która otrzymała kwotę „nieprzekraczającą 4 mln zł w okresie półtora roku” (wysokość inwestycjinie jest ujawniana). Jeśli zrealizuje wyznaczone jej na ten czas cele, fundusz nie wyklucza kolejnej rundy inwestycyjnej. „Prodio jest rozwiązaniem dla firm, których nie stać na nowoczesny park maszynowy, spełniający standardy ‘Industry 4.0’.

Pozwala automatyzować procesy bez kosztownego ‘oczujnikowania’ maszyn”. — wyjaśnia Bartłomiej Gola, prezes SpeedUp Energy Innovation i partner w SpeedUp Group.

Spółka obecnie obsługuje ok. 100 klientów w Polsce. W tym roku skupi się na wejściu na rynki anglojęzyczne i niemieckojęzyczne.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane