Barlinek inwestuje z pomocą EBOR

KSA
opublikowano: 05-02-2008, 00:00

Bank objął udziały w ukraińskich spółkach Barlinka i Cersanitu. Ich inwestor zaciera ręce.

Bank objął udziały w ukraińskich spółkach Barlinka i Cersanitu. Ich inwestor zaciera ręce.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) nabył po 15 proc. udziałów w spółkach Barlinek Invest i Cersanit Invest. To działające na Ukrainie podmioty zależne giełdowych spółek, których głównym udziałowcem jest Michał Sołowow.

— Cieszymy się z podpisania kolejnych umów z EBOR — mówi Michał Sołowow.

Transakcja jest konsekwencją kredytów, jakich konsorcjum z EBOR udzieliło spółkom w ubiegłym roku na finansowanie inwestycji na Ukrainie. W sumie na oba projekty — budowę fabryki deski i zakładu ceramicznego — konsorcjum wyłożyło 120 mln EUR.

— Mamy zaufanie do spółek Michała Sołowowa. Naszym zdaniem, wybrały właściwą strategię rozwoju w regionie i cieszymy się, że możemy uczestniczyć w jej wspieraniu. Myślę, że powinien to być pozytywny sygnał dla innych polskich spółek — mówi Jean Lemierre, prezes EBOR.

Bank objął udziały w ukraińskich spółkach po cenie równej ich wartości nominalnej. W ciągu pięciu lat będzie mógł odsprzedać je Barlinkowi i Cersanitowi po tej samej cenie, powiększonej o koszt pieniądza (EBOR będzie przysługiwać opcja put, a giełdowym spółkom — opcja call na tych samych zasadach).

— Ta transakcja ma charakter raczej symboliczny, a nie finansowy. EBOR wspierał nas w negocjacjach z ukraińskimi władzami. To wykracza poza normalną współpracę pomiędzy bankiem a klientem — mówi Michał Sołowow.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Barlinek inwestuje z pomocą EBOR