Bartkiewicz: wahania złotego efektem sytuacji zewnętrznej, NBP monitoruje sytuację

PAP
opublikowano: 25-06-2013, 13:23

Wahania złotego są efektem sytuacji zewnętrznej, a NBP monitoruje sytuację i - jeśli uzna to za konieczne, może podjąć odpowiednie działania zapewniające stabilność kursu - poinformował we wtorek Jacek Bartkiewicz, członek zarządu NBP.

"Wahania złotego są efektem sytuacji zewnętrznej. Przyglądamy się temu i będziemy podejmowali odpowiednie działania, jeśli uznamy to za konieczne. Dla nas ważna jest stabilność i będziemy podejmowali takie działania, żeby ją zapewnić" - powiedział dziennikarzom Bartkiewicz.

"Bank centralny, jeśli interweniuje, to nie po to, żeby bronić poziomu kursu, ale doprowadzić do stabilności, kiedy są pewne niewielkie kapitały spekulacyjne na rynku" - dodał.

W piątek, 7 czerwca w godzinach popołudniowych Narodowy Bank Polski interweniował na rynku walutowym sprzedając "pewną ilość walut obcych za złote". Prezes NBP Marek Belka w rozmowie z PAP poinformował wówczas, że celem interwencji banku centralnego na rynku walutowym nie była obrona konkretnych poziomów kursu złotego, ale ograniczenie jego nadmiernych wahań.

Jacek Bartkiewicz, fot. Marek Wiśniewski
Jacek Bartkiewicz, fot. Marek Wiśniewski
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane