Baryłka ropy znowu powyżej 71 USD

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-05-2006, 13:01

Ropa drożeje. W Nowym Jorku i Londynie baryłka surowca kosztuje ponad 71 USD - podają traderzy. Rynki spodziewają się wzrostu popytu na energię po odnotowanym przez USA skoku PKB w I kwartale o 5,3 proc., najszybszym od III kwartału 2003 r.

Ropa drożeje. W Nowym Jorku i Londynie baryłka surowca kosztuje ponad 71 USD - podają traderzy. Rynki spodziewają się wzrostu popytu na energię po odnotowanym przez USA skoku PKB w I kwartale o 5,3 proc., najszybszym od III kwartału 2003 r.

Nie słabnie napięcie związane z programem nuklearnym Iranu. Debata Rady Bezpieczeństwa ONZ nad możliwymi sankcjami, które mogą spotkać Iran, jeśli nie wycofa się on z kontrowersyjnych działań, również przyczynia się do zwyżki cen paliw.

W USA rozpoczyna się też długi weekend i początek sezonu wakacyjnych wyjazdów.

29 maja w USA obchodzony jest Dzień Pamięci, który równocześnie oznacza początek sezonu wakacyjnych podróży Amerykanów. Ocenia się, że na przedłużony weekend wybierze się w tym roku ponad 31 mln Amerykanów.

W poniedziałek zamknięta będzie zarówno giełda paliw NYMEX w Nowym Jorku, jak i ICE Futures w Londynie, gdzie z kolei obchodzone jest tego dnia święto bankowe.

Teraz baryłka lekkiej ropy WTI na NYMEX w handlu elektronicznym kosztuje 71,57 USD, a Brent na ICE Futures wyceniana jest na 71,02 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Baryłka ropy znowu powyżej 71 USD