BBI Capital szykuje się do nowej emisji

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 05-02-2007, 00:00

Fundusz chce inwestować agresywnie i dbać o wartość dla akcjonariuszy.

Fundusz venture capital przedstawił niedawno nową strategię rozwoju. Dawny 7 NFI im. Kazimierza Wielkiego, przygotowuje się w związku z tym do nowej emisji akcji z prawem poboru. Pieniądze pójdą na kolejne inwestycje. WZA w tej sprawie odbędzie się 9 lutego. Gracze już czują okazję do zarobku. W minionym tygodniu wartość akcji spółki wzrosła o niemal 14 proc.

BBI Capital NFI, bez większego rozgłosu od listopada ubiegłego roku, realizuje strategię funduszu inwestującego w przedsięwzięcia charakteryzujące się podwyższonym ryzykiem, ale jednocześnie wysokimi, spodziewanymi zyskami. Na giełdzie notowanych jest kilka spółek tego typu, jak chociażby Capital Partners, bmp AG czy MCI. Jednak BBI Capital, podobnie jak inne fundusze NFI planujące wejście w sektor venture capital, istotnie wyróżnia się w tym gronie. Może korzystać ze zwolnienia podatkowego przysługującego funduszom z programu NFI. Ponadto spółka ma inwestora branżowego, poznański fundusz BBI. Łączna wartość zarządzanych aktywów netto BBI wynosi 1,5 mld zł. W ramach strategii BBI Capital przejmuje kompetencje i portfel inwestycji venture capital swojego największego udziałowca. Przejął już kilka projektów swojego inwestora i można oczekiwać, że to nie koniec. Poznański BBI kontroluje m.in. Telecom Media, działający w branży mobilnej, czy kanał telewizyjny Kino Polska.

Inwestycje przeprowadzane przez BBI Capital są zwykle na etapie dynamicznego rozwoju. Spółka ma już w portfelu młode przedsięwzięcia (np. internetowy Cafe News), pakiety akcji spółek planujących debiut giełdowy (Bomi) czy już notowane: Tell oraz Pepees. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na Tella. Na przełomie roku fundusz nabył od swojego inwestora pakiet, dający 35 proc. głosów na WZA jednego z największych dystrybutorów sprzętu komórkowego. Diler, dotychczas kojarzony z Orange, liczy, że uniezależni się od jednego operatora. To zdecydowanie zwiększyłoby perspektywy rozwoju firmy. BBI Capital nabywał akcje uprzywilejowane emitenta po 80 zł za sztukę. Obecnie kurs Tella przekracza 86 zł. Z kolei Pepees prowadzi kilka działalności spożywczych. BBI Capital liczy na przeforsowanie jego strategii dla spółki, polegającej m.in. na upublicznieniu części aktywów tej firmy (browar Łomża).

Spółka ma także udziały w firmach Hardex i IZNS, odziedziczone po dawnym NFI. W księgach funduszu ich wartość wynosi jedynie 17 mln zł. Emisja 28,3 mln akcji po 1,70 zł ma dać spółce 48 mln zł. W sumie BBI Capital będzie dysponował około 70 mln zł na finansowanie nowych inwestycji. Na razie fundusz zapowiada zainteresowanie dwoma firmami technologicznymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / BBI Capital szykuje się do nowej emisji