Będzie polski innowacyjny lek na białaczkę

MEJ
opublikowano: 08-07-2015, 20:40

Fundacja Akcelerator Uniwersytetu Łódzkiego oraz krakowski fundusz zalążkowy INNOventure utworzyły start-upową spółkę GeneaMed, która ma wprowadzić na światowy rynek dendrymery. Jest to potencjalny lek na nieuleczalną dotąd przewlekłą białaczkę limfocytową.

Dendrymery są nanocząstkami wykorzystywanymi do transportu substancji aktywnych biologicznie w komórkach. Od kilku lat próbuje się je wykorzystywać do transportu niektórych leków w tkankach.

Zespół naukowców z Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego pod kierownictwem prof. Marii Bryszewskiej prowadzi badania nad tego typu nanocząstkami. Jak stwierdziła biofizyk dr Ida Franiak-Pietryga, zajmująca się diagnostyki chorób białaczkowych, zmodyfikowane chemicznie dendrymery mogą powodować śmierć komórkową komórek białaczkowych

- Innowacyjność tego wynalazku opiera się na zastosowaniu dendrymerów jako substancji aktywnych, per se, które mogą być głównym składnikiem lekarstwa. Nie muszą one być jedynie przekaźnikiem leków. Badania, które przeprowadziłam, pokazały, że dendrymery z doczepionymi cukrami na zewnętrznych wiązaniach mogą zmusić komórkę białaczkową do samobójstwa, a zarazem nie są szkodliwe dla zdrowych komórek organizmu – tłumaczy dr Ida Franiak-Pietryga.

Według dr Franiak-Pietrygi zmodyfikowane nanocząstki przeszły już część fazy przedklinicznej (badania na modelu komórkowym in-vitro) i teraz będą przechodzić badania na modelu in vivo czyli zwierzęcym

W badaniach nad dendrymerami postanowiła zaangażować się Fundacja Akcelerator Uniwersytetu Łódzkiego, która wspiera i organizuje współpracę pomiędzy światem biznesu a środowiskiem akademickim. Dotychczasowe badania pokazują bowiem iż ta substancja może zapobiec rozwojowi przewlekłej białaczki limfocytowej.

Według Ewy Postolskiej, prezes Fundacji Uniwersytetu Łódzkiego , w trakcie poszukiwań funduszu, który wsparłby przedsięwzięcie naukowe i ułatwił jego komercjalizacje, zgłosił się krakowski fundusz zalążkowy INNOventure.

INNOventure jest   wspólnym przedsięwzięciem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Funduszu Zalążkowego Krakowskiego Parku Technologicznego, SATUS Venture oraz Krakowskiego Centrum Innowacyjnych Technologii INNOAGH. Jest to fundusz inwestycyjny, który wspiera naukowców, wynalazców i inżynierów w komercyjnym rozwijaniu ich projektów, lokowaniu ich na rynku i podnoszeniu ich wartości.  Powstał w ramach programu BRIdge Alfa.

Jak twierdzi Marcin Bielówka, prezes zarządu INNOventure, fundusz  pomoże naukowcom  nie tylko w pozyskaniu środków na dalsze badania, ale także w skonstruowaniu planu działania czy przygotowaniu struktury firmy, która będzie komercjalizować nanocząstki

Powołana przez INNOventure i Fundację Akcelerator Uniwersytetu Łódzkiego star-upowa spółka GeneaMed otrzyma pomoc pomoc Inkubatora Przedsiębiorczości UŁ. zarządzać nią będą naukowcy biotechnolodzy specjalizujący się w zakresie chorób białaczkowych oraz w genetyce medycznej m.in. dyrektorem ds. badań i rozwoju w GeneaMed została dr Ida Franiak-Pietryga. Obecnie firma rozpoczęła poszukiwania  dużych, międzynarodowych partnerów, z którymi wprowadzi dendrymery na światowy rynek w formie leku na białaczkę limfocytową przewlekłą.

-Będziemy prowadzić badania nad innymi lekami oraz sposobami leczenia i diagnozowania chorób rozrostowych krwi, do których należy m.in. białaczka, a które nadal pomimo szerokiej gamy dostępnych leków należą do chorób nieuleczalnych. - stwierdza Magdalena Jander, prezes zarządu spółki. Jak dodaje, jeszcze w obecnym roku zostanie zgłoszony kolejny patent obejmujący syntezę nanocząstek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu