Belka: Do 1 sierpnia nie będzie podwyżek akcyzy

Polska Agencja Prasowa SA
03-06-2005, 17:38

Ministerstwo Finansów ma wstrzymać jakiekolwiek zmiany stawek akcyzy do 1 sierpnia tego roku - poinformował w piątek w Sejmie premier Marek Belka. Oznacza to, że nie będzie podwyżki akcyzy na olej opałowy i gaz płynny, która pierwotnie miała wejść w życie 15 czerwca.

Ministerstwo Finansów ma wstrzymać jakiekolwiek zmiany stawek akcyzy do 1 sierpnia tego roku - poinformował w piątek w Sejmie premier Marek Belka. Oznacza to, że nie będzie podwyżki akcyzy na olej opałowy i gaz płynny, która pierwotnie miała wejść w życie 15 czerwca.

"Poleciłem ministrowi finansów wydać rozporządzenie, które wstrzymywałoby jakiekolwiek zmiany stawek akcyzy do 1 sierpnia" - powiedział Belka. Do tego czasu ma powstać program działań osłonowych, które zrekompensują koszty społeczne wzrostu tego podatku.

Jednocześnie premier zaznaczył, że "utrzymywanie obecnego systemu to żywienie masowej nieuczciwości. Mafie paliwowe to nie są jednostkowe przypadki" - powiedział. Podkreślił, że różnice w stawkach akcyzy na paliwa są często źródłem manipulacji.

Premier wraz z wiceministrem finansów Jarosławem Nenemanem przedstawił w piątek w Sejmie informację rządu na temat planowanych podwyżek akcyzy. Informacja rozpoczęła się pytaniem Waldemara Pawlaka (PSL), czy premier zamierza uchylić rozporządzenie o wzroście akcyzy.

Według Nenemana, propozycje działań osłonowych rekompensujących podwyżki akcyzy na olej opałowy i gaz płynny przedstawi w przyszłą środę minister finansów Mirosław Gronicki (obecnie minister jest za granicą).

"Przedstawimy państwu zarys programu, pokażemy, jakie środki gdzie kierować. Mam nadzieję, że to otworzy dyskusję, jak skonstruować skuteczny pakiet działań osłonowych" - powiedział Neneman.

"Mamy dobrze przemyślane i skuteczne działania. Jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, będzie to mechanizm dodatków mieszkaniowych" - powiedział Neneman. Zapewnił, że działania te obejmą również budynki użyteczności publicznej, jak np. szkoły. 

Minister finansów podpisał w poniedziałek rozporządzenie o zrównaniu stawek akcyzy na oleje napędowy i opałowy, które wzbudziło protest wszystkich klubów poselskich i wielu organizacji społecznych. Rozporządzenie miało wejść w życie 15 czerwca.

Zgodnie z rozporządzeniem, akcyza na oba typów olejów wynosiłaby 1028 zł za tysiąc litrów. Obecnie olej opałowy lekki opodatkowany jest stawką 233 zł za tysiąc litrów, a napędowy 1099 zł za tysiąc litrów.

W piątek sejmowa Komisja Finansów przyjęła i skierowała do marszałka Sejmu krótki projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który utrzymuje stawkę akcyzy na oleje opałowe na dotychczasowym poziomie, blokując rozporządzenie resortu finansów. Zgodnie z projektem, akcyza na oleje opałowe może wynosić maksymalnie 233 zł na tysiąc litrów i może podlegać jedynie obniżkom.

Kilka godzin później marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz poinformował, że rozmawiał z premierem Markiem Belką o przesunięciu terminu wejściu w życie rozporządzenia, aby uniknąć konfliktu między działaniami rządu i Sejmu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Belka: Do 1 sierpnia nie będzie podwyżek akcyzy