Berenberg radzi sprzedać akcje Deutsche Banku

Deutsche Bank utknął w błędnym kole. Próby naprawy jego sytuacji wymagają nowego kapitału, z pozyskaniem którego bank może mieć problemy, jeśli zwróci się do inwestorów, twierdzi James Chappell, analityk Berenberg.

Największym problemem Deutsche Banku jest nadmierne lewarowanie, uważa Chappell, według którego bank może stanąć w obliczu problemów nie do pokonania. Obniżył rekomendację Deutsche Banku do „sprzedaj”, a cenę docelową akcji do 9 EUR, czyli ok. 40 proc. poniżej obecnego kursu.

Choć prezes Deutsche Banku, John Cryan, stara się poprawić jego kondycję przez rezygnację z wypłaty dywidendy, sprzedaż części biznesu i redukcję zatrudnienia, to na wynikach banku ciąży 12,6 mld EUR kosztów związanych z wcześniejszymi nieprawidłowościami. Wysiłki zmierzające do sprzedaży aktywów może podkopać niska płynność rynku, nie poprawi sytuacji również „strukturalne osłabienie” sektora bankowości inwestycyjnej, twierdzi analityk Berenberg.

- Trudno dostrzec, jak Deutsche Bank może uciec z błędnego koła bez zwiększenia kapitału – napisał Chappell. - Prezes na razie  wyrzeka się tej drogi, ale wobec ryzyka bycia znów przecenionym, trudno oczekiwać, że Deutsche Bankowi się to uda – dodał.

W tym roku wartość rynkowa Deutsche Banku spadła o 35 proc. To plasuje go wśród najmocniej przecenionych banków z liczącego 39 spółek indeksu Bloomberg Europe 500 Banks and Financial Services. Deutsche Bank jest wyceniany na 39 proc. swojej wartości księgowej.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Banki / Berenberg radzi sprzedać akcje Deutsche Banku