BESI stawia na Energę,mDM na Tauron

opublikowano: 07-11-2014, 00:00

Dwóch analityków, cztery spółki i osiem różnych opinii o ich potencjale inwestycyjnym.

Maria Mickiewicz, analityk BESI, w raporcie o spółkach energetycznych stawia na Energę i Eneę. Rekomendacje dla obu brzmią „kupuj”, przy czym pierwsza z firm jest absolutnym faworytem ze względu na oczekiwaną wysoką dywidendę za 2015 r. z potencjałem wzrostowym w kolejnych latach, perspektywę dobrych wyników, zdrowe przepływy pieniężne oraz korzystną strukturę produkcji, w największym stopniu spośród polskich spółek opartą na OZE, co ogranicza rodzaje ryzyka związane z bardziej restrykcyjnymi przepisami UE w zakresie ochrony środowiska w długim okresie.

Kamil Kliszcz z DM mBanku (mDM) podkreśla co prawda atrakcyjność dywidendową spółki, ale ostrzega, że wysoka już wycena spółki (od początku roku kurs urósł o 60 proc., najwięcej w sektorze) nie uwzględnia praktycznie żadnych kluczowych rodzajów ryzyka — ani tych regulacyjnych, ani politycznych, jak np. powrót do tematu fuzji czy sprzedaż pakietu przez MSP.

— Jednocześnie inwestorzy dość chętnie dyskontują wszystkie pozytywnie brzmiące informacje — jak chociażby mało realny scenariusz prywatyzacji spółki — dodaje Kamil Kliszcz. W jego ocenie, zwyżka rentowności obligacji amerykańskich może osłabić sentyment do spółek dywidendowych. Faworytem analityka mDM jest Tauron.

— Tauron systematycznie od wielu kwartałów pozytywnie zaskakuje wynikami, co stymuluje kolejne rewizje konsensu, ale niestety nie przekłada się na zachowanie kursu, który odstaje od branżowych liderów tegorocznych zwyżek. Oczywiście jest to związane z mniej atrakcyjnym profilem dywidendowym.

Naszym zdaniem ten imperatyw popytowy może w najbliższych miesiącach wygasać na rzecz selekcji opartej na analizie przyszłych wyników finansowych, szczególnie że dyskutowane mechanizmy mocowe mogą zmienić zupełnie optykę w obszarze wytwarzania — napisał w uzasadnieniu rekomendacji Kamil Kliszcz. Maria Mickiewicz podniosła natomiast rekomendację dla Tauronu ze „sprzedaj” do „neutralnie” i wyraźnie — z 3,7 do 5 zł — podwyższyła cenę docelową wskutek pozytywnego wpływu mechanizmów wsparcia w segmencie wytwarzania energii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy