Bez zmian w polityce monetarnej Banku Japonii

opublikowano: 19-09-2018, 07:32

Bank Japonii (BOJ) pozostawił program bodźców monetarnych na niezmienionym poziomie. Bank centralny utrzymał 10-letnie docelowe stopy zwrotu z obligacji, zakupy aktywów i wskazówki dotyczące stóp procentowych. Taki scenariusz był oczekiwany przez większość ekonomistów.

Podjęta w środę decyzja stawia BOJ jeszcze dalej za swoimi globalnymi partnerami, którzy podążają w kierunku powrotu do polityki pieniężnej sprzed ostatniego globalnego kryzysu finansowego. Oczekuje się, że Amerykańska Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe ponownie w przyszłym tygodniu, a Europejski Bank Centralny zapowiedział, że do końca roku planuje wycofać się z programu skupu obligacji.

Siedziba Banku Japonii (BOJ)
Zobacz więcej

Siedziba Banku Japonii (BOJ) fot. Bloomberg

Tymczasem japoński bank centralny pod rządami gubernatora Haruhiko Kurody, ma zamiar przestrzegać obecnych podstawowych ustawień do 2020 r., monitorując jedynie narastanie skutków ubocznych. Inflacja jest tylko o połowę niższa od celu banku centralnego na poziomie 2 proc., podczas gdy podwyżka podatku od sprzedaży, która zaplanowana jest na drugą połowę 2019 r. stanowiłaby wyzwanie dla konsumpcji i wzrostu.

Nadszedł czas, aby BOJ monitorował skutki zmian w polityce, które wprowadził w lipcu - powiedziała Naomi Muguruma, starsza ekonomistka rynku w Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities  w Tokio.

BOJ będzie musiał stawić czoła kolejnym wyzwaniom, starając się podtrzymać ekspansję gospodarczą Japonii i zbliżyć inflację do poziomu 2 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu