Bezpieczne centra danych… w Polsce

opublikowano: 24-05-2013, 00:00

Wielka Brytania to najbezpieczniejsza lokalizacja pod centrum danych w Europie. Polska poprawia swój status.

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania uplasowały się na najwyższych miejscach w „Indeksie ryzyka centrów danych 2013” opracowanym przez firmy doradcze Cushman & Wakefield, hurleypalmerflatt oraz Source8. Sukces europejskiego lidera wiąże się z wysoką przepustowością internetu i korzystnymi warunkami prowadzenia działalności gospodarczej. W zestawieniu wysoko notowane były też Szwecja, Niemcy, Kanada, Hongkong, Islandia. Polska natomiast została sklasyfikowana na 10. miejscu w Europie i 17. na świecie, w stosunku do rankingu z 2012 r. podskoczyła aż o pięć oczek. Za lokalizacją centrów danych w Polsce — zdaniem dr. Bolesława Kołodziejczyka, konsultanta w dziale wycen i doradztwa Cushman & Wakefield — przemawiają długoterminowa perspektywa stabilności ekonomiczno-gospodarczej kraju, niski (w stosunku do średniej europejskiej) poziom średnich wynagrodzeń oraz niskie zagrożenie klęskami żywiołowymi.

— W kontekście lokalnym widzimy wyraźną korelacjępomiędzy lokalizacjami centrów usług biznesowych z kapitałem zagranicznym i kierunkami rozwoju firm oferujących usługi typu „data center”. Największym rynkiem tego typu usług w Polsce jest Warszawa, w której do dyspozycji klientów pozostaje ok. 24 tys. mkw., tj. ok. 24 proc. powierzchni w całej Europie. Na drugim miejscu jest Kraków (zajmujący według raportu firmy Tholons z 2013 r. drugą pozycję w Europie pod względem atrakcyjności inwestycyjnej dla firm outsourcingowych). Na dalszych miejscach są Poznań, Łódź, Trójmiasto i aglomeracja katowicka — wylicza dr Bolesław Kołodziejczyk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane