BGK: 30 mld zł na gwarancje dla firm

opublikowano: 23-08-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Po zwiększeniu budżetu Funduszu Gwarancji Kryzysowych znacznie więcej firm będzie mogło skorzystać z kredytów lub faktoringu.

Komisja Europejska zatwierdziła zmiany dotyczące budżetu Funduszu Gwarancji Kryzysowych. Został on zasilony dodatkową kwotą 24,5 mld zł, co oznacza, że obecnie znajduje się w nim w sumie 30 mld zł. To z tego funduszu Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) udziela gwarancji spłat zobowiązań. W efekcie większa liczb firm będzie mogła uzyskać dostęp do finansowania w postaci kredytów lub faktoringu. Fundusz jest jednym z rozwiązań stworzonych dla przedsiębiorstw z wielu sektorów jako odpowiedź m.in. na skutki kryzysu wywołanego agresją Rosji na Ukrainę.

– Dodatkowe wsparcie, o które postarał się BGK, to szansa dla wielu przedsiębiorstw, w tym m.in. ciepłowni. Gwarancje płynnościowe pozwolą zwiększyć finansowanie obrotowe dla tego sektora, aby pokryć rosnące ceny surowców. Część pieniędzy będzie mogła wesprzeć inwestycje, np. budowę nowych źródeł wytwórczych. Transformacja sektora energetycznego jest kluczowym celem bezpieczeństwa strategicznego, jednego z programów modelu biznesowego BGK – mówi Radosław Kwiecień, członek zarządu BGK.

Z Funduszu Gwarancji Kryzysowych BGK udzielane są to gwarancje płynnościowe i na inwestycje oraz gwarancje spłaty limitów faktoringowych. Wszystkie stanowią pomoc publiczną.

Gwarancja płynnościowa i na inwestycje jest zabezpieczeniem spłaty kredytu udzielonego średniemu lub dużemu przedsiębiorcy przez bank współpracujący z BGK. Pieniądze z kredytu można przeznaczyć na bieżące finansowanie działalności gospodarczej lub finansowanie wydatków inwestycyjnych. Gwarancja może pokryć do 80 proc. kwoty i sięgać maksymalnie 200 mln zł. Co istotne, wysokość prowizji kształtuje się poniżej stawek rynkowych. Zależy ona od wielkości firmy korzystającej z gwarancji. Maksymalna kwota kredytu lub sumy kredytów objętych gwarancją może wynosić maksymalnie 250 mln zł.

Natomiast gwarancja spłaty limitów faktoringowych zabezpiecza spłatę limitu faktoringowego przyznanego przez faktora. Warto dodać, że dzięki gwarancjom przedsiębiorcy mają korzystniejsze od standardowych warunki umowy limitu faktoringowego i dostęp do limitu również w przypadku, gdy nie dysponują odpowiednim zabezpieczeniem albo ubezpieczeniem. O tę gwarancję mogą ubiegać się wszystkie firmy, niezależnie od wielkości, czyli MŚP i duże - z wyłączeniem instytucji finansowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane