BHP przejmie Billiton za 28 miliardów dolarów

EXBUD Spółka Akcyjna
19-03-2001, 11:42

MELBOURNE/LONDYN (Reuters) - W poniedziałek australijski koncern BHP Ltd ogłosił wartą 28 miliardów dolarów fuzję z brytyjskim Billiton, w wyniku której powstanie druga na świecie, po amerykańskim Alcoa, grupa zajmująca się wydobyciem minerałów i metali.

"Musimy zdecydować, czy weźmiemy udział w konsolidacji sektora, czy też padniemy jego ofiarą" - powiedział agencji Reutera szef BHP, Paul Anderson.

Zgodnie z umową BHP przejmie 58 procent, a Billiton 42 procent akcji nowej grupy, które będą notowane na giełdach w Australii i w Londynie. Do końca 2002 roku BHP wydzieli niewielki dział produkcji stali oraz zakończy proces wykupu akcji wartych 1,7 miliarda dolarów australijskich.

Po opublikowaniu informacji cena akcji BHP wzrosła do najwyższego poziomu w historii. Zwyżkowały również akcje Billiton notowane w Londynie i Johannesbugu, w wyniku spekulacji, że południowoafrykański Anglo American może złożyć kontrofertę przejęcia brytyjskiego koncernu.

Powstała grupa zajmie wiodącą pozycję w dziedzinie górnictwa aluminium, węgla kamiennego, miedzi, rud żelaza, a także ropy naftowej, gazu, niklu diamentów i srebra w trzech głównych rejonach wydobywczych świata: Afryce, Australii i Ameryce Południowej.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EXBUD Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / BHP przejmie Billiton za 28 miliardów dolarów