BHW postara się wyjść z Hortexu

Katarzyna Kozińska
03-09-2002, 00:00

Bank Handlowy liczy, że wkrótce uda się sfinalizować transakcję sprzedaży pakietu akcji Hortexu, nadal jednej z największych firm produkujących soki. Tymczasem spółka potrzebuje wsparcia inwestora bardziej niż kiedykolwiek dotąd. Zwłaszcza że znowu musi odsunąć termin emisji obligacji.

Jerzy Suchnicki z Centrum Inwestycji Kapitałowych Banku Handlowego w Warszawie (BHW) spodziewa się, że w ciągu najbliższego miesiąca może nastąpić przełom w negocjacjach w sprawie sprzedaży akcji Hortex Holding, jednego z największych producentów soków w Polsce.

Jerzy Suchnicki potwierdził, że bank stara się wycofać ze spółki od wielu miesięcy.

— To są bardzo trudne rozmowy, bo i na rynku i w samym Horteksie ciągle coś się zmienia. Liczę jednak, że wreszcie zamkniemy ten projekt — mówi Jerzy Suchnicki.

BHW kontroluje pakiet 31 proc. akcji. Z pewnością jednak, jeśli w ogóle dojdzie do sprzedaży, ze spółki wycofają się również pozostali inwestorzy finansowi: EBOR (22,9 proc.) oraz Bank of America (37,7 proc.). O zamiarach wycofania się EBOR, który negocjował odsprzedaż swojego pakietu Bank of America, mówi się już od kilku miesięcy.

Przedstawiciel Banku Handlowego nie chciał ujawnić, kim jest podmiot zainteresowany kupnem Hortexu.

— Nie jest specjalistą w produkcji soków. Mogę jedynie powiedzieć, że jest związany z branżą spożywczą — dodaje Jerzy Suchnicki.

BHW stał się akcjonariuszem Hortexu raczej z konieczności niż z wyboru.

— Hortex nie był żadną inwestycją, tylko konwersją długu — mówił Cezary Stypułkowski, szef BHW, w marcowym wywiadzie dla „PB”.

Tymczasem Hortex, bardziej niż zwykle, będzie w najbliższym czasie potrzebował pomocy ze strony inwestora. Transakcja wykupienia Agrosu Fortuny przez grupę zarządzających nią menedżerów, wspieraną pieniędzmi funduszu Enterprise Investors, oraz projekt połączenia firmy z konkurencyjną Sondą sygnalizują twardą walkę o pierwsze miejsce na tym rynku. Hortex, który bardzo długo nie mógł sobie poradzić z restrukturyzacją, może nie wytrzymać konkurencji z nowym podmiotem. Ponadto po raz kolejny spółka będzie musiała wstrzymać emisję obligacji do akcjonariuszy, która miała zagwarantować finansową stabilność firmy. Spółka czeka na właściwy moment już ponad rok.

— Prawdopodobnie nie zdążymy do października zamknąć procedury — ujawnia Jerzy Suchnicki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BHW postara się wyjść z Hortexu