Czytasz dzięki

Białoruś proponuje Gazpromowi budowę drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-09-2005, 19:01

Białoruś proponuje Gazpromowi rozpoczęcie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa - poinformował w piątek białoruski wiceminister energetyki Eduard Towpieniec, cytowany przez rosyjską agencję Interfax.

Białoruś proponuje Gazpromowi rozpoczęcie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa - poinformował w piątek białoruski wiceminister energetyki Eduard Towpieniec, cytowany przez rosyjską agencję Interfax.

    Towpieniec ujawnił, że propozycję tę Mińsk zawarł w projekcie długofalowego porozumienia o rozwoju współpracy białorusko-rosyjskiej w sferze gazowej.

    "Białoruś proponuje rozpoczęcie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa i trzeba to zrobić, gdyż utworzyliśmy już korytarz do ułożenia gazociągu" - oświadczył białoruski urzędnik.

    Według niego, "strona rosyjska nie odrzuca tej propozycji, gdyż tak miało być od początku i z ekonomicznego punktu widzenia jest to opłacalne".

    Towpieniec zauważył, że budowa drugiej nitki rury jamalskiej będzie znacznie tańsza, niż układanie gazociągu po dnie Morza Bałtyckiego.

    Druga nitka gazociągu Jamał-Europa, przecinającego również Polskę, miała być wybudowana do końca 2001 roku. Jednak nie zaczęto jej nawet projektować.

    Gazprom poinformował w maju, że rozmowy na temat drugiej nitki rury jamalskiej rozpoczną się po zakończeniu budowy pierwszej nitki (brakuje jeszcze pięciu tłoczni), co powinno nastąpić w tym roku.

    Gazprom zapewnił wtedy również, że rozpoczęcie budowy Gazociągu Północnego, który ma biec po dnie Morza Bałtyckiego i łączyć bezpośrednio Rosję z Niemcami, nie będzie oznaczało rezygnacji z budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa.

    Gazprom zamierza rozpocząć budowę Gazociągu Północnego jesienią tego roku.

    Planowana przepustowość pierwszej nitki gazociągu jamalskiego wynosi 32,3 mld m sześc. paliwa rocznie, a obydwu nitek - 65,7 mld m sześc. gazu. Doprowadzenie pierwszej nitki do przepustowości docelowej wymaga wybudowania jeszcze pięciu tłoczni - jednej w Polsce i czterech na Białorusi.

    Białoruski odcinek gazociągu liczy 575 km, a polski - 670 km.

Jerzy Malczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane