Czytasz dzięki

Biały Dom: Grecja i wierzyciele powinni szukać kompromisu

PAP
opublikowano: 06-07-2015, 19:39

Grecja oraz jej wierzyciele powinni szukać kompromisu, który umożliwi Grecji pozostanie w eurolandzie, co jest także w interesie Stanów Zjednoczonych - powiedział w poniedziałek rzecznik Białego Domu Josh Earnest.

Komentując niedzielne referendum, w którym Grecy zdecydowanie odrzucili ofertę zagranicznych wierzycieli w sprawie dalszej pomocy, Earnest powiedział, że "po referendum sytuacja pozostaje bez zmian" w tym sensie, że obie strony - zarówna Grecja, jak i przedstawiciele kredytodawców - deklarują, że wciąż chcą rozwiązania kryzysu.

"Mimo znaczących różnic wszystkie strony uznają, że mają wspólny interes, by wypracować pakiet, który pozwoli Grecji na pozostanie w eurolandzie" - powiedział.

Jak dodał, ten pakiet powinien obejmować "reformy oraz finansowanie", które pozwolą Grecji na powrót na ścieżkę wzrostu i przywrócą jej zdolności do obsługi własnego długu. "To jedyne rozwiązanie, które jest w interesie wszystkich" - zaznaczył.

Pytany, nie chciał wprost potwierdzić, że USA uważają, iż Europejczycy powinni umorzyć przynajmniej cześć zadłużenia Grecji. "Wierzymy, że w interesie USA i globalnym jest, by różnice (miedzy Grecją i jej wierzycielami) zostały rozwiązane, ale ostateczna odpowiedzialność spoczywa na Europejczykach" - powiedział.

W niedzielnym referendum Grecy zdecydowanie wypowiedzieli się przeciwko warunkom kontynuowania przyjmowanej od pięciu lat pomocy od strefy euro i MFW. W zamian za dalsze pożyczki, pozwalające ratować pogrążony w długach kraj przed bankructwem, wierzyciele domagali się od Grecji kolejnych oszczędności w finansach publicznych. Jak zapowiadali przedstawiciele strefy euro, "nie" w referendum może doprowadzić do wyjścia Grecji z eurolandu.

Wielu amerykańskich polityków, obawiając się, że grecki kryzys może rozszerzyć się na globalną gospodarkę, od dawna krytykowało nadmierne ich zdaniem koncentrowanie się Europy na polityce oszczędności (ang. austerity). Powszechne były poglądy, że Europa powinna większy nacisk kłaść na środki promujące wzrost gospodarczy. Wielu lewicowych ekonomistów wprost apelowało do Europy o umorzenie greckiego długu.

Na kilka dni przed greckim referendum Międzynarodowy Fundusz Walutowy, czyli jeden z wierzycieli Grecji, w którym USA ma najsilniejszą pozycję, opublikował raport analizujący zadłużenie Grecji. Stwierdzono w nim, że sytuacja Grecji uległa znacznemu pogorszeniu od ostatnich pięciu miesięcy i kraj ten nie będzie w stanie spłacić swego długu bez znacznego umorzenia jego części. Raport MFW twierdził ponadto, że Grecja potrzebuje dodatkowej pomocy w wysokości przynajmniej 50 mld euro przez najbliższe trzy lata, w tym 36 mld od Europejczyków.

Umorzenie długu oznaczałoby straty przede wszystkim dla europejskich państw ze strefy euro, które są największymi kredytodawcami Grecji (w sumie w ramach dwóch pakietów pożyczyły Grecji ok. 200 mld euro).

Według nieoficjalnych źródeł w MFW na publikację raportu na trzy dni przed referendum mimo niechęci Europejczyków ze strefy euro naciskali Amerykanie.

Tymczasem na raport powołał się grecki premier Aleksis Cipras, apelując w piątek do społeczeństwa o głosowanie na "nie" w referendum. Ocenił, że raport MFW "to wielkie przyznanie racji greckiemu rządowi, gdyż potwierdza rzecz oczywistą, że grecki dług jest niespłacalny".

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane