Bitwa o pieniądze w Hucie Częstochowa

Syndyk domaga się, by Sunningwell uregulował zobowiązania, m.in. wobec pracowników. Były dzierżawca także ma długą listę roszczeń, których będzie dochodził z masy upadłości

Zaognia się konflikt między syndykiem ISD Huty Częstochowa (HCz) a firmą Suningwell International, byłym dzierżawcą majątku przedsiębiorstwa. Mateusz Bienioszek, syndyk HCz, potwierdza, że wypowiedział umowę dzierżawy (przedłużoną na początku października) i zgodnie z prawem pracy przejął 1,2 tys. pracowników. Jednym z powodów było nierealizowanie przez byłego dzierżawcę zobowiązań produkcyjnych oraz doprowadzenie do wstrzymania dostaw kluczowych mediów.

Oczekiwania Sunningwella…

Marek Frydrych, prezes Sunningwella International, informuje, że po rozwiązaniu umowy będzie dochodził roszczeń z masy upadłości. Chodzi m.in. o zwrot wadium, które wpłaciła należąca do grupy firma Sunningwell Steel. Startowała w jednym z przetargów na sprzedaż przedsiębiorstwa, ale nie sfinalizowała transakcji, decyzję uzasadniając rozbieżnościami między zapisami w księgach wieczystych i rejestrach a stanem faktycznym nieruchomości.

- W sumie roszczenia naszej grupy szacujemy na ponad 50 mln zł – mówi Marek Frydrych.

Informuje, że Sunningwell International 12 października złożył ofertę zakupu majątku huty z wolnej ręki i był pewien, że zostanie przyjęta na posiedzeniu rady wierzycieli 20 października. Tego dnia wpłynęło jednak pismo firmy Corween Investments, z grupy Liberty House, która także zdecydowała się złożyć ofertę zakupu majątku huty z wolnej ręki. Sędzia komisarz wydała postanowienie o ogłoszeniu kolejnego przetargu, w którym oferty mają być złożone do 21 stycznia 2021 r. Marek Frydrych nie deklaruje, czy Sunningwell weźmie w nim udział.

Kandydat na inwestora
Kandydat na inwestora
Corween Investments nie wystartował dotychczas w żadnym przetargu na HCz. Deklarował natomiast, że zależy mu na szybkim zakupie z wolnej ręki. Jeśli zostanie dzierżawcą huty, będzie miał zagwarantowane prawo pierwokupu, które wcześniej miał Sunningwell, będzie jednak musiał stanąć do przetargu.
Wojciech Barczynski / Forum

… i syndyka

Mateusz Bienioszek zapewnia natomiast, że ani Sunningwell International, ani Sunningwell Steel nie przedstawiły dotychczas żadnych roszczeń. Informuje, że obecnie trwają prace dotyczące wyliczenia kwoty, którą były dzierżawca ma zapłacić z tytułu zaległego czynszu oraz innych zobowiązań umownych. Oczekuje też, że Sunningwell International do 10 grudnia zapłaci załodze wynagrodzenia za listopad, a także ureguluje zaległości za energię, ochronę zakładu oraz inne usługi i media.

Mateusz Bienioszek informuje, że prowadzi zaawansowane rozmowy z firmą Corween Investments na temat dzierżawy przedsiębiorstwa. Do czasu wejścia nowego dzierżawcy w zakładzie będą wykonywane sporadyczne wytopy stali, by w razie mrozów chronić urządzenia przed zniszczeniem.

- Planujemy zawrzeć umowę, która będzie obowiązywać do 31 marca z możliwością przedłużenia – informuje Mateusz Bienioszek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane