Biurowa stolica na fali wzrostu

opublikowano: 05-02-2018, 22:00

W 2017 r. w Warszawie wynajęto ponad 820 tys. mkw. biur. To drugi wynik w historii stołecznego rynku.

W ubiegłym roku w stolicy deweloperzy oddali do użytku ponad 275 tys. mkw. biur. Wśród największych ukończonych inwestycji warto wymienić pięć budynków kompleksu Business Garden o łącznej powierzchni 54,8 tys. mkw., biurowiec West Station II z 35 tys. mkw. i D48, który oferuje 23,4 tys. mkw. — wynika z danych JLL.

FORUM

Co ciekawe, mimo rosnącej podaży współczynnik pustostanów spadł do 11,7 proc. i był najniższy od 2013 r. — W centrum wskaźnik ten kształtuje się na poziomie 9,1 proc., a poza nim wynosi 13,2 proc. — informuje Mateusz Polkowski, dyrektor działu badań rynku i doradztwa JLL.

Bez zahamowań

Według danych Cushman & Wakefield, w 2017 r. w Warszawie wynajęto łącznie 824,7 tys. mkw. biur, czyli o 9,8 proc. więcej niż w 2016 r. i jedynie o 1,7 proc. mniej niż w rekordowym 2015 r.

— Wśród największych transakcji można wymienić wynajęcie przez Citi 18,5 tys. mkw. w Generation Park X, odnowienie przez Bank Millennium umowy najmu 18,3 tys. mkw. w Harmony Office Centre oraz wynajęcie 15,5 tys. mkw. przez JP Morgana w Atrium Garden — mówi Jan Szulborski, konsultant w dziale doradztwa i badań rynkowych firmy Cushman & Wakefield.

Spodziewając się utrzymania wysokiego popytu na nowoczesne biura, deweloperzy nie zwalniają tempa i ruszają z kolejnymi projektami.

— Obecnie w budowie jest około 850 tys. mkw. biur, jednak w tym oraz kolejnym roku podaż będzie słabsza i wyniesie niewiele ponad 200 tys. mkw. rocznie, więc nie wszyscy chętni znajdą miejsce w nowych budynkach. Deweloperzy mogą spać spokojnie, co nie oznacza, że należy spodziewać się wzrostu czynszów bazowych. Wynajmujący konkurują przede wszystkim lokalizacją obiektu i licznymi zachętami pozaczynszowymi, jak kontrybucje finansowe na wykończenie powierzchni i zwolnienia czynszowe — mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.

Rosnące ambicje

Deweloperzy zapewniają, że miniony rok był dla nich wyjątkowy, ale obecny wcale nie będzie gorszy.

— Zakończyliśmy m.in. realizację inwestycji przy ulicy Bobrowieckiej. Jeszcze przed końcem 2017 r. część biurowa budynkuzostała skomercjalizowana w 45 proc. Finalizujemy kolejne umowy z zainteresowanymi podmiotami, prowadzimy także dalsze rozmowy z kolejnymi najemcami. W niedalekiej przyszłości będziemy mogli poinformować o poszerzeniu grona najemców — zapewnia Dariusz Sokołowski, prezes Spectra Development. Jego zdaniem, warszawski rynek biurowy nadal ma bardzo duży potencjał, najemcy są natomiast coraz bardziej wymagający.

— Szukają powierzchni z wartością dodaną, dzięki której mogą zachęcić nowych pracowników i utrzymać najlepszych. Ogromną rolę odgrywa także lokalizacja i otoczenie budynku. Najemcy są świadomi rosnącej konkurencji i coraz częstszej walki o pracownika — mówi Dariusz Sokołowski. Z optymizmem na Warszawę patrzy także Grzegorz Strutyński, członek zarządu HB Reavis Poland.

— Wbrew niektórym opiniom, już od kilku lat wieszczącym nadchodzące załamanie, tutejszy rynek ma się dobrze. Widać to zarówno po aktywności najemców, jak i coraz to nowych inwestycjach. W 2017 r. dla naszych budynków pozyskaliśmy około 40 klientów, którzy wynajęli w nich ponad 52 tys. mkw. To o jedną piątą więcej niż rok temu. Jesteśmy w trakcie budowy Varso, które w tym roku zacznie wychodzić z ziemi i piąć się w górę. Przygotowujemy też kolejny projekt na pograniczu Śródmieścia, Woli i Żoliborza — twierdzi Grzegorz Strutyński.

Warsztat "Ochrona interesu dewelopera w relacjach z interesariuszami". Sprawdź program wydarzenia >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu