Biurowa stolica na fali wzrostu

opublikowano: 05-02-2018, 22:00

W 2017 r. w Warszawie wynajęto ponad 820 tys. mkw. biur. To drugi wynik w historii stołecznego rynku.

W ubiegłym roku w stolicy deweloperzy oddali do użytku ponad 275 tys. mkw. biur. Wśród największych ukończonych inwestycji warto wymienić pięć budynków kompleksu Business Garden o łącznej powierzchni 54,8 tys. mkw., biurowiec West Station II z 35 tys. mkw. i D48, który oferuje 23,4 tys. mkw. — wynika z danych JLL.

FORUM

Co ciekawe, mimo rosnącej podaży współczynnik pustostanów spadł do 11,7 proc. i był najniższy od 2013 r. — W centrum wskaźnik ten kształtuje się na poziomie 9,1 proc., a poza nim wynosi 13,2 proc. — informuje Mateusz Polkowski, dyrektor działu badań rynku i doradztwa JLL.

Bez zahamowań

Według danych Cushman & Wakefield, w 2017 r. w Warszawie wynajęto łącznie 824,7 tys. mkw. biur, czyli o 9,8 proc. więcej niż w 2016 r. i jedynie o 1,7 proc. mniej niż w rekordowym 2015 r.

— Wśród największych transakcji można wymienić wynajęcie przez Citi 18,5 tys. mkw. w Generation Park X, odnowienie przez Bank Millennium umowy najmu 18,3 tys. mkw. w Harmony Office Centre oraz wynajęcie 15,5 tys. mkw. przez JP Morgana w Atrium Garden — mówi Jan Szulborski, konsultant w dziale doradztwa i badań rynkowych firmy Cushman & Wakefield.

Spodziewając się utrzymania wysokiego popytu na nowoczesne biura, deweloperzy nie zwalniają tempa i ruszają z kolejnymi projektami.

— Obecnie w budowie jest około 850 tys. mkw. biur, jednak w tym oraz kolejnym roku podaż będzie słabsza i wyniesie niewiele ponad 200 tys. mkw. rocznie, więc nie wszyscy chętni znajdą miejsce w nowych budynkach. Deweloperzy mogą spać spokojnie, co nie oznacza, że należy spodziewać się wzrostu czynszów bazowych. Wynajmujący konkurują przede wszystkim lokalizacją obiektu i licznymi zachętami pozaczynszowymi, jak kontrybucje finansowe na wykończenie powierzchni i zwolnienia czynszowe — mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Rosnące ambicje

Deweloperzy zapewniają, że miniony rok był dla nich wyjątkowy, ale obecny wcale nie będzie gorszy.

— Zakończyliśmy m.in. realizację inwestycji przy ulicy Bobrowieckiej. Jeszcze przed końcem 2017 r. część biurowa budynkuzostała skomercjalizowana w 45 proc. Finalizujemy kolejne umowy z zainteresowanymi podmiotami, prowadzimy także dalsze rozmowy z kolejnymi najemcami. W niedalekiej przyszłości będziemy mogli poinformować o poszerzeniu grona najemców — zapewnia Dariusz Sokołowski, prezes Spectra Development. Jego zdaniem, warszawski rynek biurowy nadal ma bardzo duży potencjał, najemcy są natomiast coraz bardziej wymagający.

— Szukają powierzchni z wartością dodaną, dzięki której mogą zachęcić nowych pracowników i utrzymać najlepszych. Ogromną rolę odgrywa także lokalizacja i otoczenie budynku. Najemcy są świadomi rosnącej konkurencji i coraz częstszej walki o pracownika — mówi Dariusz Sokołowski. Z optymizmem na Warszawę patrzy także Grzegorz Strutyński, członek zarządu HB Reavis Poland.

— Wbrew niektórym opiniom, już od kilku lat wieszczącym nadchodzące załamanie, tutejszy rynek ma się dobrze. Widać to zarówno po aktywności najemców, jak i coraz to nowych inwestycjach. W 2017 r. dla naszych budynków pozyskaliśmy około 40 klientów, którzy wynajęli w nich ponad 52 tys. mkw. To o jedną piątą więcej niż rok temu. Jesteśmy w trakcie budowy Varso, które w tym roku zacznie wychodzić z ziemi i piąć się w górę. Przygotowujemy też kolejny projekt na pograniczu Śródmieścia, Woli i Żoliborza — twierdzi Grzegorz Strutyński.

Warsztat "Ochrona interesu dewelopera w relacjach z interesariuszami". Sprawdź program wydarzenia >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane