BofA ML: Takich baniek jak dzisiaj nie było jeszcze nigdy

opublikowano: 06-09-2017, 13:41
aktualizacja: 06-09-2017, 13:46

Tegoroczny skok notowań bitcoina świadczy o tym, że w dzisiejszych czasach bańki spekulacyjne rosną szybciej niż kiedykolwiek i osiągają większe rozmiary, uważają specjaliści banku BofA ML.

Od początku roku notowania bitcoina skoczyły o 380 proc. To nie anomalia, ale znak nowej ery nabrzmiałej spekulacji, związanej z ultrałagodną polityką banków centralnych, piszą w raporcie stratedzy BofA ML. Ich zdaniem w cieniu bańki na rynku kryptowaluty rośnie inny, jeszcze większy bąbel spekulacyjny – pozycji nastawionych na dalszy spadek zmienności na rynkach. Indeks odzwierciedlający wyniki tej strategii zwyżkował od momentu rozpoczęcia kształtowania się domniemanej bańki do dzisiaj mocniej niż w podobnym czasie urosły notowania bitcoina.

Jednocześnie oba dzisiejsze bąble spekulacyjne przerastają wielkością rozmiary, jakie na podobnym etapie miały najbardziej znane bańki ostatnich dziesięcioleci – na indeksie Nasdaq w hossie internetowej oraz na wskaźniku Topix w hossie na giełdzie w Tokio. Zdaniem specjalistów BofA ML wpompowanie przez banki centralne w globalne rynki 14 bln USD oraz ograniczona płynność zachęciły inwestorów do obstawiania dalszego spadku zmienności oraz doprowadziły do upowszechnienia się przyjmowania przez inwestorów na siebie zwiększonego ryzyka.

„Hojność banków centralnych po kryzysie finansowym wydaje się skutkować szybszymi i bardziej gwałtownymi zwyżkami cen aktywów w porównaniu z podobnymi przypadkami w historii. Spekulacyjne zachowania są częstsze i nie ograniczają się do rynków obligacji” – zauważają stratedzy BofA ML.

Mimo to bańki spekulacyjne wcale nie muszą być bliskie pęknięcia, oceniają specjaliści. Ich zdaniem ekspansja kredytowa w globalnej gospodarce będzie trwała, dopóki szeroki strumień kapitału nie przestanie płynąć na rynki. Jego zatrzymanie byłoby tymczasem możliwe tylko w przypadku istotnego szoku inflacyjnego, który podkopałby oczekiwania inwestorów, zakładające utrzymanie w przyszłości niskich stóp procentowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BofA ML: Takich baniek jak dzisiaj nie było jeszcze nigdy