Bogdanka wybierze krótką listę partnerów energetycznych do końca roku

Marcin Zaremba (ISB)
20-11-2008, 15:08

Kopalnia Bogdanka ma 9 ofert w sprawie współpracy od podmiotów zamierzających wybudować elektrownię opalaną węglem z  tej kopalni, a do końca roku ma wybrać 2-4 podmiotów na krótką listę, poinformował w czwartek prezes Mirosław Taras.

"Jeszcze w tym roku zamierzamy wybrać na krótką listę 2-4 podmiotów branżowych, które budowałyby elektrownię" - powiedział Taras dziennikarzom. Dodał, że obecnie Bogdanka ma 9 ofert od inwestorów branżowych, którzy chcą współpracować przy budowie bloku energetycznego.

Taras poinformował, że pierwszy blok mógłby powstać w latach 2015-1016. "Elektrownia mogłaby mieć 800-1.600 MW mocy, a jej szacunkowy koszt to 7-14 mld zł" - powiedział prezes.

Nie sprecyzował, czy Bogdanka dostarczałaby tylko paliwo do elektrowni, czy także miałaby udziały w spółce, która by ją zbudowała i eksploatowała.

Wcześniej w czwartek wiceminister skarbu Jan Bury poinformował, że dopiero końcowa ocena ofert zdecyduje, z którym z inwestorów branżowych będzie współpracowała Bogdanka. Dodał, że wśród oferentów jest Polska Grupa Energetyczna (PGE).

W czwartek Bogdanka i Zakłady Azotowe Puławy podpisały umowę o współpracy strategicznej w zakresie realizacji wspólnych przedsięwzięć opartych na węglu kamiennym. Spółka zadeklarowały m.in., że w dalszej perspektywie czasowej są zainteresowane wspólnym udziałem w przedsięwzięciach energetycznych na terenie Puław, Bogdanki lub w innych regionach Polski, bazujących na węglu kamiennym z lubelskiej spółki.

Prezes ZA Puławy Paweł Jarczewski zadeklarował, że Puławy mogłyby kapitałowo partycypować w spółce, która zbudowałaby i eksploatowała elektrownię.

Bogdanka zamierza zwiększyć wydobycie do 11,0 mln ton z 5,5 mln ton obecnie. Chce w tym celu wykorzystać m.in. środki z oferty publicznej, którą planuje przeprowadzić na GPW w I kw. 2009 r. Część produkcji byłaby wykorzystywana do zgazowywania, a część byłaby przeznaczona dla nowej elektrowni.

Wcześniej w tym roku niemiecki koncern RWE zadeklarował, że chce do 2015 roku wybudować w naszym kraju blok o mocy 800 MW w ramach spółki z Kompania Węglową za 1,5 mld euro. Ich wspólna spółka ma powstać najpóźniej na początku 2009 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Zaremba (ISB)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Bogdanka wybierze krótką listę partnerów energetycznych do końca roku