Brainard: wyceny rosną, kryptowaluty dosięga ekstremalna zmienność

opublikowano: 04-04-2018, 07:23
aktualizacja: 04-04-2018, 07:24

Wyceny aktywów rozciągają się na szerokim zestawie rynków finansowych, a niektóre kryptowaluty były świadkami "ekstremalnej zmienności" - ocenia Lael Brainard, ekonomistka i członkini rady gubernatorów Rezerwy Federalnej (Fed). Uważa przy tym, że ogólne ryzyko dla systemu finansowego jest nadal niskie.

Szacunki premii za ryzyko i spreadów na szeregu rynków są nadal ograniczone historycznymi standardami  - wyjaśnia Brainard.

Lael Brainard
Zobacz więcej

Lael Brainard fot. Bloomberg

W jej opinii, rentowności obligacji korporacyjnych są niskie, a spready obligacji wysokodochodowych w relacji do skarbowych są bliskie dolnemu zakresowi ich historycznego zasięgu.

Jednym z obszarów monitorowanych przez Rezerwę Federalną jest ekstremalna zmienność, o której świadczą niektóre kryptowaluty.

Dla przykładu, bitcoin wzrósł o ponad 1000 proc. w 2017 roku i gwałtownie spadł w ostatnich miesiącach – wskazuje ekonomistka.

Chociaż rynki związane z kryptowalutami mogą wywoływać istotne problemy z inwestorami i konsumentami – w jej opinii - nie jest jasne, czy mogą one zagrażać stabilności finansowej.

Władze monetarne w USA podniosły już sześciokrotnie referencyjną stopę procentową od grudnia 2015 r., jednak działania te miały niewielki wpływ na sytuację finansową, ponieważ akcje nadal zyskiwały na wartości, a spready kredytowe nadal są ograniczone. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Brainard: wyceny rosną, kryptowaluty dosięga ekstremalna zmienność