Brak obligacji Japonii winduje ich ceny

opublikowano: 22-03-2016, 08:18

Rentowności obligacji Japonii o dłuższym terminie są rekordowo niskie. To skutek coraz mniejszej dostępności papierów, które mógłby kupić bank centralny.

Bank Japonii realizuje potężne ilościowe luzowanie polityki pieniężnej, polegające na zakupnie na rynku obligacji o dłuższym terminie zapadalności. To spowodowało, że inwestorzy starają się kupić jak najszybciej i jak najwięcej takich papierów, które wypłacają jeszcze jakieś odsetki, bo rentowności obligacji o krótszych terminach wykupu są już ujemne.

Krzywa rentowności obligacji Japonii

- Jesteśmy w sytuacji gdzie traderzy nie mają obligacji do zaoferowania – skomentował Hideo Suzuki z Mitsubishi UFJ Trust & Banking Corp.

We wtorek rentowność obligacji 30-letnich Japonii spadła do rekordowo niskiej wartości 0,455 proc. Rentowności wszystkich obligacji Japonii z terminami wykupu do 10 lat są już ujemne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane