Brakuje węgla koksowego, więc resort szuka winnych

MT
opublikowano: 16-07-2007, 00:00

Polskie kłopoty z wydobyciem węgla koksowego zaczynają mieć międzynarodowe reperkusje. Trwa szukanie źródeł kłopotów.

Polskie kłopoty z wydobyciem węgla koksowego zaczynają mieć międzynarodowe reperkusje. Trwa szukanie źródeł kłopotów.

Po ujawnieniu przez „PB” 10 lipca informacji, że Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), największy w Europie producent węgla koksowego, ma kłopoty z jego wydobyciem, natychmiast zareagowali międzynarodowi producenci stali. Powód? Węgiel koksowy jest niezbędny do produkcji koksu, a ten do wytwarzania stali. Zatem jego niedobór może położyć na łopatki dwie branże. Poza tym brak surowca zniszczy bezpowrotnie baterie koksownicze i stalownie. Do resortu gospodarki wpłynęły więc pisma od zaniepokojonych koncernów hutniczych. W związku z tym Krzysztof Tchórzewski, wiceminister gospodarki, zobowiązał zarząd JSW do wyjaśnienia sytuacji.

Jarosław Zagórowski, który od marca kieruje JSW, a wcześniej zasiadał w radzie nadzorczej jastrzębskiej spółki z ramienia resortu gospodarki, tłumaczy kłopoty z wydobyciem przyczynami technicznymi. Z kolei były prezes Leszek Jarno, który zarządzał JSW od 2000 r. do połowy 2006 r., twierdzi, że przyczyna tkwi w złym zarządzaniu spółką. Zapomina przy tym dodać, że Andrzej Tor, wiceprezes odpowiedzialny za produkcję, zajmował się tym za jego czasów i nadal pracuje na tym samym stanowisku.

Spółką kierował też (do marca 2007 r.) Włodzimierz Hereźniak.

— Proszę mnie nie pytać o przyczyny — ucina były prezes.

W czerwcu awansował na prezesa Polskiego Koksu (PK), spółki zależnej od JSW, która specjalizuje się w handlu zagranicznym. Polska jest drugim po Chinach na świecie eksporterem koksu.

— Na razie realizujemy kontrakty bez większych problemów — twierdzi prezes PK.

Kłopoty z koksem zaczną się lada dzień. Koksownia Zdzieszowice, należąca do Arcelor Mittal, już ograniczyła produkcję. Edward Szlęk, prezes Koksowni Przyjaźń, myśli o zmniejszeniu mocy, bo zapasy węgla ma na kilka dni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Brakuje węgla koksowego, więc resort szuka winnych