Brok-Strzelec zapowiada poprawę wyników i redukcję zadłużenia

opublikowano: 05-11-2003, 20:06

PAP: Brok-Strzelec SA zamierza w przyszłym roku znacząco poprawić wyniki finansowe, zwiększyć sprzedaż piwa i zrestrukturyzować zadłużenie dzięki emisji obligacji i akcji - poinformował w środę dziennikarzy prezes spółki Adam Brodowski.

Poprawa rentowności ma być możliwa dzięki zapowiadanemu wzrostowi sprzedaży piwa o 40 proc. do 700 tys. hektolitrów. "Naszym celem jest czwarta pozycja na rynku piwa z udziałem na poziomie przynajmniej 3 proc." - powiedział Brodowski.

Obecnie udział Brok-Strzelca na krajowym rynku piwa sięga 2,5 proc. Spółka chce umacniać swoją pozycję na wybranych rynkach lokalnych, opierając się na posiadanych regionalnych markach piwa.

Na rynku ogólnopolskim Brok-Strzelec nie zamierza konkurować z piwnymi gigantami, lecz poruszać się w obszarach niszowych, sprzedając takie marki jak: Cooler, Brok-Sambor Export oraz Cristal Ice (drink na bazie piwa).

Brok-Strzelec zamierza rozwijać również sprzedaż eksportową, głównie do USA. Docelowo eksport ma stanowić kilka procent ogółu sprzedaży spółki.

Słabe wyniki po trzech kwartałach 2003 roku prezes Brodowski tłumaczy brakiem środków obrotowych na zwiększenie produkcji oraz koniecznością spłaty sięgającego łącznie ponad 100 mln zł zadłużenia. "Mieliśmy duże problemy z realizacją zamówień na nasze produkty. Z powodu braku środków obrotowych zanotowaliśmy spadek przychodów o 40 proc." - powiedział.

Do końca listopada Brok-Strzelec zamierza zamknąć sprzedaż drugiej transzy obligacji o wartości 18 mln zł. Wcześniej spółka pozyskała z emisji obligacji 12 mln zł, a całość pozyskanych środków chce przeznaczyć na restrukturyzację zadłużenia. "Mamy deklaracje inwestorów gotowych do kupna naszych obligacji, jestem przekonany, że sprzedamy całość emisji" - powiedział Brodowski.

Od początku roku Brok-Strzelec spłacił bankom łącznie 17,4 mln zł, a cała grupa kapitałowa zmniejszyła zadłużenie o 26,4 mln zł.

Do końca roku Brok-Strzelec chce również zamknąć emisję od 5 mln do 25 mln akcji serii G po cenie minimalnej 1,9 zł. Prospekt emisyjny ma trafić do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w ciągu dwóch tygodni.

Pozyskane środki Brok-Strzelec zamierza przeznaczyć na spłatę reszty zobowiązań wobec banku Pekao SA za przejęty browar Brok w Koszalinie w wysokości 30 mln zł.

Po trzech kwartałach 2003 roku Brok-Strzelec miał 3,8 mln zł straty netto oraz 77,4 mln zł przychodów ze sprzedaży.

"Pomimo dużej straty netto po 9 miesiącach nie jest przesądzone, że zakończymy 2003 rok stratą. W czwartym kwartale spodziewamy się pewnych przychodów finansowych, które powinny poprawić wyniki" - powiedział Brodowski.

"Nie zmienia to jednak faktu, że ten rok jest dla nas stracony. Browar powinien zarabiać na działalności operacyjnej, a nie na transakcjach finansowych" - dodał.

Brok-Strzelec ma obecnie dwa zakłady produkcyjne o zdolnościach produkcyjnych powyżej 1 mln hektolitrów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Brok-Strzelec zapowiada poprawę wyników i redukcję zadłużenia