Brytyjczycy wyhodowali ziemniako-pomidora

opublikowano: 08-10-2013, 13:48

Nad ziemią pomidor, pod ziemią ziemniak i to wszystko na jednym krzaczku. To nie GMO, to TomTato.

Roślina nie powstała w wyniku modyfikacji genetycznych (GMO), lecz znaną w ogrodnictwie metodą szczepienia. Było to możliwe dzięki temu, że zarówno ziemniak jak i pomidor należą do tej samej rodziny tzw. psiankowatych (łac. solanae).

Zobacz więcej

Pracownik Thompson and morgan prezentuje ziemniako-pomidora (FOT. mat. prasowe)

Brytyjska firma Thompson and Morgan, która roślinę wyhodowała i obecnie sprzedaje, zapewnia, że smak uzyskanych z niej zarówno pomidorów (tzw. cherry) jak i ziemniaków jest doskonały. Pomidory pochodzące z TomTato mają być nawet słodsze niż te znane z supermarketów. Do tego nadają się do uprawy w warunkach domowych: na balkonie, tarasie czy małym ogródku.

Cena jednej sadzonki wynosi 15 GBP, lecz firma dostarcza je jedynie na obszarze Wysp Brytyjskich. TomTato jest rośliną jednoroczną.

To nie pierwszy przypadek naturalnego wyhodowania "podwójnego" warzywa. W 2008 r. Giuseppe Marino, botanik z Sycylii pochwalił się stworzeniem na jednym krzaku pomidoro-bakłażana, także należących do rodziny psiankowatych. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu