Brytyjscy producenci zaskoczyli kolejną obniżką cen

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 25-01-2023, 08:49
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Można mówić o pewnym zaskoczeniu. Wbrew oczekiwaniom ekonomistów, w grudniu fabryki w Wielkiej Brytanii obniżyły znów ceny, kontynuując trend, co daje pewne nadzieje na mocniejsze złagodzenie presji inflacyjnej, informuje Reuters.

fot. REUTERS/Toby Melville/File Photo/Forum

Według danych Narodowego Urzędu Statystycznego (ONS), w grudniu 2022 r. ceny produkcji w Wielkiej Brytanii spadły o 0,8 proc. w ujęciu miesięcznym. Miesiąc wcześniej zniżka była niższa i wyniosła 0,2 proc.

Grudniowy spadek był najmocniejszy od kwietnia 2022 r.

W ujęciu rocznym ceny produkcji były o 14,7 proc. wyższe niż rok wcześniej, odnotowując piąte z rzędu spowolnienie, tym razem z 16,2 proc. w listopadzie.

Powody do optymizmu daje również spadek cen środków produkcji płaconych przez fabryki. W ujęciu miesięcznym ceny nakładów producentów spadły w grudniu drugi raz z rzędu, zniżkując o 1,1 proc. wraz ze spadkiem kosztów ropy naftowej spowalniając do 16,5 proc. licząc rok do roku.

Tymczasem prognozy ekonomistów (mediana) zakładały wzrost w grudniu o 0,3 proc. w przypadku cen produkcji (m/m) oraz spadek o 0,6 proc. w przypadku nakładów.

Główna miara inflacji w Wielkiej Brytanii – indeks cen konsumpcyjnych – spadła w listopadzie i grudniu, ale na poziomie 10,5 proc. jest ponad pięciokrotnie wyższa niż cel Banku Anglii.

Oczekuje się, że podczas zaplanowanego na 2 lutego posiedzenia BOE po raz dziesiąty w tym cyklu podniesie stopy procentowe, podwyższając referencyjną stawkę o 50 punktów bazowych do 4,0 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane