Brytyjska gospodarka odbiła w lipcu mniej niż oczekiwano

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 12-09-2022, 09:08
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Odbicie brytyjskiej gospodarki w lipcu br. okazało się niższe niż zakładały prognozy. Wśród przyczyn wymienia się spadek produkcji energii, informuje Reuters.

fot. Jason Alden/Bloomberg

Według danych Narodowego Urzędu Statystycznego (ONS) PKB w lipcu 2022 r. wzrósł jedynie o 0,2 proc. w ujęciu miesięcznym. Tymczasem mediana prognoz zakładała zwyżkę rzędu 0,4 proc. po 0,6-proc. spadku w czerwcu.

Wynik za czerwiec był jednak nieco „zaburzony: dwoma dodatkowymi dniami wolnymi z okazji 70-lecia zasiadania na tronie przez królową Elżbietę. Niestety Elżbieta druga zmarła w miniony czwartek (8 września).

W okresie trzech miesięcy do lipca PKB utrzymywał się na niezmienionym poziomie w porównaniu z poprzednim okresem trzech miesięcy.

Za wzrost w lipcu odpowiadał sektor informacji i komunikacji oraz usługi skierowane do konsumenta, które odbiły o 0,6 proc. Zarówno produkcja, jak i budownictwo spadły w lipcu odpowiednio o 0,3 i 0,8 proc. i był to drugi z rzędu spadek dla obu tych sektorów.

W sierpniu Bank Anglii przedstawił prognozę zakładającą, że gospodarka Wielkiej Brytanii popadnie w recesję pod koniec 2022 r. i nie wyjdzie z niej do początku 2024 r., w dużej mierze ze względu na znaczące się pogorszenie standardów życia spowodowane gwałtownym wzrostem cen energii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane