Brytyjska rodzina królewska będzie musiała ‘zacisnąć pasa’

opublikowano: 31-10-2018, 12:28

To może być trudny rok dla brytyjskiej rodziny królewskiej. Być może będzie musiała zacząć liczyć każdego pensa. Wzrost środków z publicznych finansów nie pokryje bowiem nawet inflacji z jaką mamy do czynienia na Wyspach Brytyjskich.

W roku finansowym 2018-19 będzie on najniższy odkąd brytyjskie władze zmieniły ustalenia finansowe z rodziną królewską przed sześcioma laty. Pałac Buckingham, jak wynika z przedstawionego przez ministra skarbu Wielkiej Brytanii projektu budżetu, ma otrzymać ze środków publicznych 84,2 mln funtów (104,7 mln USD) na następny rok finansowy. Stanowi to wzrost o zaledwie 0,2 proc. względem roku poprzedniego, podczas gdy stopa inflacji kształtuje się na poziomie 2,4 proc.

Królowa Elżbieta II i Karol, książę Walii
Zobacz więcej

Królowa Elżbieta II i Karol, książę Walii Fot. The Mega Agency/Forum

92-letnia królowa Elżbieta II, najdłużej panujący monarcha Wielkiej Brytanii, otrzymuje publiczne fundusze z dochodów majątkowych, ziemi, pałaców i klejnotów będących w posiadaniu władcy. W latach 2012-2016 otrzymała 15 proc. zysków z The Crown Estate od Skarbu Państwa. w 2017 r. stawka wzrosła do 25 proc. z uwagi na konieczność zapłaty za dziesięcioletni remont Pałacu Buckingham. Opierając się na populacji Wielkiej Brytanii liczącej 66 milionów w Wielkiej Brytanii, utrzymanie monarchii kosztuje średnio każdego obywatela około 1,20 funta rocznie.

Oprócz The Crown Estate, majątek posiadany bezpośrednio przez królową i jej najbliższą rodzinę to stadnina koni i najcenniejsza na świecie kolekcja znaczków. Według danych Bloomberg Billionaires Index ma wartość netto co najmniej 420 mln USD.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu