Brytyjski przemysł i usługi gwałtownie hamują

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 07-06-2022, 12:33
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Najnowsze dane wskazują na znaczące spowolnienie w brytyjskim przemyśle i usługach. Rozwój tych sektorów wyhamował najmocniej od fali pandemii z początku 2021 r., informuje Reuters.

Alex Lentati / Zuma Press / Forum

Słabnącą kondycję gospodarki z Wysp Brytyjskich potwierdza opublikowany we wtorek odczyt wskaźników PMI. Złożony indeks S&P Global/CIPS Purchasing Managers Index – obejmujący usługi i firmy produkcyjne – spadł w oszacowaniu na maj 2022 r. do 53,1 pkt z 58,2 pkt w kwietniu, co jest najniższą wartością od lutego 2021 r.

Z kolei wskaźnik PMI dla sektora usług, dominującego w strukturze PKB opadł w maju do 53,4 pkt z 58,9 pkt miesiąc wcześniej, notując największą miesięczną zniżkę od rozpoczęcia archiwizowania takich danych w 1996 r.

Choć oba odczyty utrzymały się powyżej progu 50 pkt oznaczającego rozwój, jednak tendencja spadkowa mocno się zdynamizowała.

Wśród głównych przyczyn spadków wymienia się wysoką inflację, która uderzyła nie tylko w firmy m.in. poprzez wzrost kosztów, jak również w konsumentów ograniczając ich siłę nabywczą oraz popyt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane