Brytyjski rząd zwiększy wydatki na obronność i na pomoc wojskową dla Ukrainy

  • PAP
opublikowano: 06-03-2022, 14:48

W reakcji na rosyjską inwazję na Ukrainę brytyjski rząd jeszcze w marcu zwiększy wydatki na obronę, w tym przeznaczy dodatkowe pieniądze w budżecie na pomoc wojskową dla tego kraju - podała w niedzielę stacja Sky News powołując się na źródła.

Minister finansów Rishi Sunak ma przedstawić 23 marca sprawozdanie budżetowe oraz nowe, publikowane dwa razy w roku prognozy Biura Odpowiedzialności Budżetowej (OBR). Ponieważ jak się oczekuje, prognozy budżetowe zostaną podniesione - na co wskazuje m.in. fakt, że w styczniu tego roku wpływy były o 9 mld funtów wyższe niż w styczniu 2021 roku - dałoby to Sunakowi możliwość zwiększenia wydatków z budżetu bez zwiększenia zadłużenia - wyjaśnia Sky News.

Według dwóch źródeł, na które powołuje się stacja, obszarem, w którym wzrost wydatków jest najbardziej prawdopodobny, jest obronność, przy czym w ramach tego przeznaczone byłyby dodatkowe pieniądze na pomoc wojskową dla Ukrainy, w tym na śmiercionośną broń defensywną.

Według danych NATO, w zeszłym roku Wielka Brytania wydała na obronność 52,3 mld funtów, co było drugą największą kwotą w Sojuszu - po USA - i stanowiło 2,29 proc. brytyjskiego PKB, czyli było powyżej wymaganego progu 2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane