BŚ, EBOR i EBI sypią miliardami

Wydawać pieniądze też trzeba umieć. Trzy instytucje pochwaliły się, że z 30 mld EUR w rok wydały ponad połowę.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), Bank Światowy (BŚ) i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) ogłosiły, że z 30 mld EUR, które miały wspólnie wydać w dwa lata na stymulację wzrostu w Europie Środkowej i Południowej, w rok wydały ponad połowę. Z opublikowanego raportu wynika, że do końca czerwca z ich rąk na rynek trafiło 16 mld EUR, dostępnych w formie nowych kredytów.

Trzy instytucje postawiły sobie za cel poprawę dostępności kredytów dla małych i średnich firm, a także finansowanie projektów infrastrukturalnych i energetycznych. Największe sumy zasiliły projekty realizowane w Polsce. Ponad miliard euro trafiło do budżetu państwa, kolejny miliard — do samorządów inwestujących w infrastrukturę. Po kilkaset milionów EUR poszło też na budowę dróg, na finansowanie uczelni wyższych, warszawskie metro oraz na sieci energetyczne. Mniejsze sumy dostały fundusze private equity, szpitale, a także grupa Azoty. „Za wcześnie jeszcze na szacowanie efektów naszych działań, jednak wstępne sygnały wskazują, że udało nam się zbudować podstawy dla stabilnego wzrostu” — zauważają autorzy raportu.

Zachęceni decydenci BŚ, EBI i EBOR zamierzają kontynuować wspomaganie regionu. „Naszym celem jest utrzymanie tempa działania w 2014 r.” — zapowiedzieli w raporcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / BŚ, EBOR i EBI sypią miliardami