BŚ: wojna handlowa zaszkodzi eksporterom z Azji

opublikowano: 12-04-2018, 13:34
aktualizacja: 12-04-2018, 13:37

Bank Światowy ostrzegł, że wojna handlowa między USA i Chinami zaszkodzi gospodarkom w Azji Południowo-Wschodniej, ponieważ ich rozwój w ogromnej mierze oparty jest przede wszystkim na eksporcie.

Wiele krajów w regionie odczuje "efekt domina" rosnących ceł, ponieważ są one powiązane łańcuchami dostaw, które zasilają chiński eksport – ocenia  Sudhir Shetty, główny ekonomista Banku Światowego w regionie Azji Wschodniej i Pacyfiku.

W jego opinii, sukces tego regionu opiera się na otwartym handlu, na rozwoju tych łańcuchów wartości, które w ciągu ostatniej dekady coraz bardziej koncentrowały się na Chinach.

Dwie największe gospodarki świata grożą sobie nawzajem nałożeniem karnych ceł importowych, co negatywnie wpływa na perspektywy globalnego handlu i wzrostu. Prezydent Chin Xi Jinping zobowiązał się do dalszego otwarcia niektórych sektorów gospodarki, pomagając złagodzić niektóre napięcia.

Shetty powiedziała, że wpływ taryf będzie najbardziej odczuwalny w USA i Chinach, a wzrost w rozwiniętych gospodarkach, w tym w USA, może zwolnić.

W niektórych gospodarkach eksport już słabnie, a dostawy w Malezji i Filipinach spadły w lutym w porównaniu z rokiem wcześniej.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / BŚ: wojna handlowa zaszkodzi eksporterom z Azji