Buffett: nie kupujcie akcji za pożyczone pieniądze

opublikowano: 26-02-2018, 17:43
aktualizacja: 26-02-2018, 17:47

Moim zdaniem to szaleństwo kupować akcje za pożyczone pieniądze, stwierdził słynny inwestor Warren Buffett.

- To wariactwo ryzykować to, co się ma, bo się chce czegoś, czego naprawdę się nie potrzebuje. Nie będziecie dużo szczęśliwsi jeśli podwoicie swoją wartość netto – powiedział Buffett w CNBC.

Zobacz więcej

Warren Buffett, fot. Bloomberg

Słynny inwestor, nazywany „wyrocznią z Omaha”, odwołał się do mądrości swojego wieloletniego współpracownika i przyjaciela, Charliego Mungera.

- Mój partner Charlie mówi, że są tylko trzy sposoby aby bystry człowiek zrujnował się: gorzałka, kobiety i lewarowanie – powiedział Buffett. 

Do kwestii używania długu i lewarowania szef Berkshire Hathaway odniósł się w liście skierowanym do akcjonariuszy opublikowanym w sobotę.

- Berkshire samo dostarcza wyraźnego przykładu, jak losowość cen w krótkim terminie może ukryć długoterminowy wzrost wartości. Przez ostatnie 53 lata spółka budowała wartość reinwestując swoje zyski i pozwalając procentowi składanemu czynić swoją magię. Rok po roku szliśmy naprzód. Jednak akcje Berkshire zanotowały cztery naprawdę głębokie spadki – głosi list.

W okresie ostatnich pięciu dekad akcje Berkshire Hathaway kilkukrotnie mocno taniały, w pewnym momencie nawet o 59 proc. Buffett podkreśla, że to przemawia przeciwko kupowania akcji za pożyczone pieniądze.

- Po prostu nie da się przewidzieć jak mocno mogą stanieć akcje w krótkim czasie – napisał szef Berkshire Hathaway do akcjonariuszy spółki. - Nawet jeśli pożyczone przez was pieniądze są małe i wasza pozycja nie jest natychmiast zagrożona przez spadający rynek, wasz umysł może być atakowany przerażającymi nagłówkami i wstrzymującymi oddech komentarzami. A niespokojny umysł nie podejmuje dobrych decyzji – dodał.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu