Bułgaria domaga się 1 mld EUR od UE za zamknięcie reaktorów

opublikowano: 05-01-2007, 13:21

Wcześniej mówiono o rekompensacie w wysokości 220 mln EUR, potem kwotę tę podniesiono do 450 mln EUR.

Bułgaria domaga się od Unii Europejskiej 1 mld euro odszkodowania za zamknięcie czterech reaktorów atomowych w elektrowni w Kozłoduju - powiedział w piątek w wywiadzie radiowym minister gospodarki i energetyki Rumen Owczarow.

Wcześniej mówiono o rekompensacie w wysokości 220 mln euro, potem kwotę tę podniesiono do 450 mln euro.

Owczarow uważa, że odszkodowanie w wysokości 1 mld euro jest "rozsądne w sytuacji, gdy decyzja o ponownym uruchomieniu reaktorów nr 3 i nr 4 nie zostanie podjęta". Według ministra rekompensata powinna być "analogiczna do tej, jaką otrzymały Słowacja i Litwa".

Pierwszy i drugi reaktor zamknięto w końcu 2002 roku, trzeci i czwarty - 31 grudnia ubiegłego roku. Wyłączenie starszych urządzeń produkcji radzieckiej było jednym z ważnych warunków przyjęcia Bułgarii do Unii Europejskiej.

Owczarow wyraził nadzieję, że z uwagi na deficyt energii elektrycznej w regionie UE przeanalizuje swoje stanowisko i zezwoli na ponownie uruchomienie reaktora nr 3 i nr 4. Najostrzej braki prądu odczuwać będą Macedonia i Kosowo, które przysłały już prośby o zwiększenie jego eksportu - dodał bułgarski minister.

Do końca ubiegłego roku Bułgaria, dzięki produkcji tych reaktorów, była największym eksporterem energii elektrycznej na Bałkanach i czwartym w Europie.

Od 1 stycznia w elektrowni atomowej w Kozłoduju działają tylko dwa nowsze reaktory o łącznej mocy 2000 megawatów.

W 2005 roku Bułgaria podjęła decyzję o budowie nowej elektrowni jądrowej w Belene nad Dunajem.

Ewgenia Manołowa

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Bułgaria domaga się 1 mld EUR od UE za zamknięcie reaktorów