Bundesbank: inflacja w Niemczech pozostanie powyżej 2 proc.

Tadeusz Stasiuk, Reuters
opublikowano: 27-09-2021, 13:03

Niemiecki bank centralny oczekuje dalszego wzrostu inflacji i jej utrzymania powyżej progu 2 proc. do połowy przyszłego roku.

Bloomberg

W comiesięcznym raporcie Bundesbank przyznaje, że presja inflacyjna, choć w wielu elementach oparta o czynniki o charakterze jednorazowym będzie nadal przyspieszać i przez długi czas będzie przekraczać cel Europejskiego Banku Centralnego na poziomie 2 proc., nawet dwukrotnie.

Stawki inflacji między 4 a 5 proc. są możliwe tymczasowo od września do końca roku. Na początku 2022 r. należy oczekiwać jej wyraźnego wyhamowania, ale do połowy roku prawdopodobnie nadal będzie przekraczać 2 proc. – napisano w raporcie Bundesbanku.

Stanowisko instytucji pozostaje nieco w opozycji do EBC, który spodziewa się, że wzrost cen pozostanie słaby i w nadchodzących latach inflacja nie będzie przekraczać zakładanego celu. Zdaniem Bundesbanku kilka z czynników odpowiedzialnych za obecną mocną presje cenową jednak pozostanie przez dłuższy okres.

Według ekspertów niemieckiego banku, przez długi czas toczyć się będzie debata na temat tego, w jakim stopniu te jednorazowe naciski cenowe mogą przełożyć się na trwałą inflację poprzez tzw. efekty drugiej rundy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane